Psychologia jest bardzo obszerną dziedziną, dlatego, aby znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie należy ukierunkować się już na etapie studiów. Wbrew pozorom specjalności jest naprawdę wiele. Na czoło wysuwa się psychologia kliniczna, która daje możliwość pracy w szpitalach z osobami cierpiącymi na zaburzenia osobowości, ale również choroby cywilizacyjne takie jak nerwica, czy depresja. Oczywiście bardzo popularna jest również psychoterapia. Skończenie studiów w tym zakresie i odbycie praktyk umożliwia pracę zarówno z pacjentem indywidualnym, jak i grupami z określonymi problemami. Oczywiście należy pamiętać, że ukończenie studiów to jedno, a konieczność dalszego dokształcania się, to drugie, właściwie jeszcze ważniejsze.
Gdzie podejmie pracę psycholog?
Tak naprawdę psycholog może podjąć pracę w wielu miejscach, np. poprawczakach, szkołach, więzieniach, szpitalach, branży HR jako rekruter lub head hunter, w branży PR oraz jako specjalista ds. wizerunku. Wiele osób decyduje się na specjalizację psychologa dziecięcego. W każdej materii psychologicznej od psychologa sportu po psychologa biznesu trzeba jednak posiadać konkretną wiedzę, jak również zdobywać pierwsze doświadczenie już na studiach. Absolwentów takich kierunków nie brakuje, zatem warto wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów swoją aktywnością. O możliwość podjęcia stażu w wybranej placówce warto pytać w okolicach okresu letniego. Wtedy w związku ze zwiększoną liczbą urlopów w wielu firmach potrzeba dodatkowych rąk do pracy i wtedy najłatwiej zdobyć cenne doświadczenie.
Decydując się na psychologię musisz mieć pomysł na siebie
Wiele osób idzie na modne kierunki bez większego zastanowienia również odnośnie wyboru specjalności. Jednak warto zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami, aby wybrać tę odpowiednią. Kierunek humanistyczny może także umożliwić znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Jednak trzeba zaangażować się w to bardzo głęboko. Warto podjąć dodatkowo studia podyplomowe, które poszerzają wiedzę z danej dziedziny psychologii. Oczywiście najlepiej wcześniej postarać się o płatny staż. Dzięki temu będzie się miało większą szansę na stałe zatrudnienie. Oferty pracy dla psychologów wbrew pozorom są szeroko dostępne, np. na portalu Pracuj.pl. Warto wybierać specjalności, które są bardziej deficytowe niż takie, gdzie prawdopodobieństwo pracy jest mniejsze, a specjalność znacznie zawęża zakres poszukiwań. Psychologia kliniczna jest bardzo dobrym wyborem, podobnie jak psychologia pracy. Warto skończyć również dodatkowo inne studia. W przypadku studiów medycznych czy weterynarii poszerza się pole do poszukiwań. Weterynarz, który ukończy dodatkowo psychologię w specjalności behawiorysty może stać się specjalistą od zwierzęcych zachowań i prowadzić dodatkową działalność w zakresie nauki posłuszeństwa. Praca po psychologii może być naprawdę różnorodna.