Bejca do drewna – jaką wybrać?

Mogłoby się wydawać, że w XXI w. w architekturze odchodzić będzie się od materiałów naturalnych na rzecz syntetyków. Okazuje się jednak, że ludzie nadal pragną być otoczeni w swoich domach elementami np. kamiennymi czy drewnianymi. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż o przedmioty pochodzenia naturalnego trzeba regularnie dbać i konserwować je. Poświęcenia szczególnej uwagi wymaga drewno. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak w pielęgnacji drewnianych przedmiotów pomaga bejca do drewna oraz który preparat dostępny na rynku jest najlepszy.

Co to jest bejca do drewna?

Jeśli ktoś nie interesuje się stolarstwem, słowo „bejca” może być mu zupełnie obce. Wraz z nabywaniem drewnianych elementów do naszego domu będziemy jednak zmuszeni zapoznać się z tym terminem oraz poznać zastosowanie ów preparatu. Czym dokładnie jest bejca do drewna? Jest to jeden z rodzajów impregnatów, który powstaje zwykle w ramach wymieszania rozpuszczalników oraz substancji barwnikowych. Służy on do zabezpieczenia powierzchni drewnianych, ale nie nadaje im koloru jak farba. Wydobywa jedynie głębię naturalnego kolorytu przedmiotu i podkreśla słoje.

Jak powinna być nakładana bejca do drewna?

Jak w przypadku każdego impregnatu, bejca do drewna również nie może być nałożona na drewnianą powierzchnię bez przygotowania. Co zrobić, aby preparat dobrze zaimplementować? Po pierwsze, warto już przy zakupie danego przedmiotu zapytać, czy producent nie sprzedaje produktu bejcowanego. Współcześnie jest to częsta praktyka. W ten sposób sprzedający oszczędza czas konsumenta. Niestety nie wszystkie firmy decydują się na bejcowanie w procesie produkcji, także nadal w wielu przypadkach będziemy zmuszeni wykonać ten proces w domowym zaciszu.

Jeżeli przystępujemy do samodzielnego bejcowania musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu drewna ze wszelkich brudów. Najlepiej jest zrobić to za pomocą papieru ściernego. Nie możemy wybrać za dużej ani za małej gradacji, aby nie uszkodzić drewna. Eksperci rekomendują w tym przypadku zakup materiału z powierzchnią od 100 do 200. Po wykonaniu czyszczenia konieczne jest dokładne omiecenie drewna zmiotką, w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej pyłu. Gdy już to zrobimy, możemy jeszcze przetrzeć powierzchnię delikatnie odtłuścić. Jeżeli natomiast bejca do drewna ma być nałożona na elementy wcześniej pokryte zaschniętą farbą, konieczne będzie usunięcie barwnika, aby preparat mógł dobrze przylgnąć do przedmiotu. W ostatnim kroku należy zadbać o odpowiedni kolor i jakość bejcy, a także dobry pędzel i przy ich pomocy nałożyć preparat na element. Ważne jest by pokryć drewno równą warstwą cieczy.

Bejca do drewna – która jest najlepsza?

Współcześnie rynek obfituje w różne rodzaje tych samych produktów. Bejca do drewna nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Impregnat do zabezpieczania powierzchni drewnianych wybrać możemy w różnych wersjach kolorystycznych, chemicznych oraz cenowych. Kliknij by obejrzeć produkty z każdej kategorii: https://aksil.pl/produkty/wyroby-do-drewna-i-wikliny/bejca-do-drewna/.

Omawianie warto rozpocząć od właściwości chemicznych, które wykazuje dana bejca do drewna. W tym sektorze wymieniamy zwykle trzy zasadnicze rodzaje preparatu. Pierwszy typ to bejce rozpuszczalnikowe, czyli takie, które barwią jednolicie i wyjątkowo szybko wysychają. Podobnie jest z bejcami na bazie nitro. Inaczej kwestia wygląda, gdy idzie o bejce pigmentowe, ponieważ tu do mieszanki dodawany jest konkretny barwnik, który zmieni docelowo kolor naszego przedmiotu, choć nadal nie będzie to efekt tak intensywny jak w przypadku farby. Niektórzy rozróżniają jeszcze bejce do drewna, które nadają się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Jest to wbrew pozorom dość ważny parametr, ponieważ drewniany element narażony na działanie promieni słonecznych zachowuje się zupełnie inaczej aniżeli ten, który jest w pomieszczeniu.

Gdy interesuje nas bejca do drewna, często zastanawiamy się też, ile może ona kosztować. Choć nie jest to impregnat bardzo drogi, to jego cena może zdecydowanie różnić się w zależności od producenta. Najtańsze bejce znajdziemy już za kilkanaście złotych podczas gdy produkty o ulepszonej formule kosztują nawet do 50 zł.

Polecamy:
Jak zmienić dostawcę prądu?

Co warto wiedzieć o rowerach enduro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *