Ile tak naprawdę możemy przytyć w jeden dzień?

Pytanie o to, ile jesteśmy w stanie przytyć po jednym dniu obżarstwa zazwyczaj stawiamy sobie w sytuacji, kiedy faktycznie planujemy odstępstwo od diety np. z powodu jakiejś imprezy okolicznościowej czy też wyjazdu. Chcemy móc w pełni cieszyć się tym, co zostało nam przygotowane i nie martwić się zbędnymi kilogramami. Tylko czy faktycznie taki jeden dzień bez liczenia kalorii, w przypadku kiedy spożywamy duże ilości jedzenia okaże się być dla nas przyjemnością bez żadnych konsekwencji? Czy spowoduje duży przyrost wagi? 

Dodatni bilans energetyczny

Nadmiarowe kilogramy pojawiają się w momencie, kiedy w naszej diecie spożywamy więcej kalorii niż jest to naszemu organizmowi potrzebne. Każdy z nas ma inne, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które można też sobie samemu oszacować. Trzeba wziąć pod uwagę swój wiek, płeć, wzrost, a także określić poziom swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jeśli nasze zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia będzie wynosiło 2000 kcal- każde dodatkowo spożyte kalorie będą się odkładać w naszym organizmie jako te nadprogramowe- te, które powodują tycie. Czy wobec tego odchudzanie można sprowadzić do prostej matematyki, a każde kalorie ponad normę od razu spowodują wahania wskaźnika na wadze? Czy w związku z tym nigdy nie powinniśmy pozwalać sobie na dni odstępstwa od zaplanowanej diety? Nie do końca- można odetchnąć z ulgą!

Jednego dnia diety nie schudniesz tak jak jednego dnia bez diety nie przytyjesz 

W takim przypadku z powodzeniem można przywołać tę sentencję, gdyż jest prawdziwa. Jeden dzień jest za krótki do tego, aby poczynić w ludzkim organizmie aż tak trwałe zmiany. Co mimo wszystko nie oznacza, że po dniu obżarstwa waga pozostanie niewzruszona- może faktycznie wskazywać nawet do kilku kilogramów więcej. Będzie to jednak konsekwencją gromadzenia się wody w organizmie, a nie dodatkowej ilości tłuszczu czy niestrawionej treści w jelitach. Skąd wobec tego zbyt duża ilość wody w organizmie? Tak naprawdę z samego faktu, że przejadając się podczas konkretnej imprezy czy wyjazdu zazwyczaj sięgamy po rzeczy nie do końca zdrowe, bogate w sól, która jest odpowiedzialna właśnie za zatrzymywanie wody w naszym organizmie. Apetyt też może się wzmagać w konsekwencji wypijanego alkoholu. 

Do diety warto podchodzić racjonalnie 

Podsumowując, jeśli rzeczywiście jest ku temu okazja- można pozwolić sobie na jednodniowe odstępstwo od diety i najprawdopodobniej nie spowoduje ono trwałego przyrostu masy ciała obserwowalnego na wadze. Chwilowe wahania wagi będą spowodowane zgromadzoną w naszym organizmie wodą, jednakże w dłuższym dystansie czasowym waga powinna ulec zbilansowaniu. Pamiętajmy jednak o tym, że zbyt częste dni z obżarstwem w końcu spowodują tycie- to całkowicie normalna sytuacja, w której zjadamy znacznie więcej niż potrzebujemy. 

Artykuł przygotowany przy współpracy z cateringiem Burak Dieta

Polecamy:
Jak zmienić dostawcę prądu?
Co warto wiedzieć o rowerach enduro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *