Własny gabinet lekarski jest docelową działalnością wielu lekarzy o specjalizacjach, które mają możliwość zakładania prywatnych praktyk. Nie zawsze jest to bowiem możliwe. Niektóre lekarskie specjalizacje nie umożliwiają za bardzo prowadzenia działalności prywatnej. Wiele innych natomiast umożliwia pracę w państwowej służbie zdrowia z działalnością w strefie prywatnej. Zanim otworzymy gabinet lekarski, warto zastanowić się nad jego lokalizacją.
Wielu lekarzy prowadzi prywatne praktyki w swoich domach. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli ktoś chce zaoszczędzić czas na dojazdach do innych części miasta i powrotach do domu. Pracując we własnym domu można idealnie połączyć życie rodzinne z prywatną praktyką, którą zwykle realizuje się po godzinach pracy w państwowej służbie zdrowia. Po pewnym czasie można również całkowicie zrezygnować z państwowej pracy – prywatne praktyki lekarskie są zwykle na tyle dochodowe, że nie trzeba już pracować w szpitalu czy przychodni. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze mamy możliwość otwarcia praktyki we własnym domu. Dotyczy to wyłącznie osób posiadających duże domy jednorodzinne – praktyka w mieszkaniu w bloku nie jest bowiem możliwa do zrealizowania. Owszem, zdarzają się lekarze, którzy mają swoje gabinety w mieszkaniach – jednak są to oddzielne wnętrza, w stu procentach przystosowane na potrzeby gabinetu lekarskiego.
Jak przystosować gabinet w domu?
Jeśli chcemy otworzyć gabinet lekarski we własnym domu, na początku warto znaleźć dla niego odpowiednią lokalizację. Zwykle potrzebne będzie nie jedno pomieszczenie, a co najmniej kilka. Oprócz gabinetu właściwego konieczne jest jeszcze pomieszczenie przeznaczone na poczekalnię, rejestrację, a także toaleta dla pacjentów. Trzeba również zadbać, aby wejście do gabinetu nie pokrywało się z wejściem do domu. Powinno być to zupełnie osobne wejście, najlepiej usytuowane z drugiej strony budynku. Dzięki temu stale przychodzący pacjenci nie będą przeszkadzali w codziennym życiu rodziny. Wyposażenie gabinetu wymaga oczywiście sporych nakładów finansowych, a także pracy. Ważne są nie tylko meble i inne elementy wystroju wnętrza. Bardzo często potrzebny jest również profesjonalny sprzęt medyczny, który jest niezbędny w przypadku lekarzy o wielu specjalizacjach. Zakładając praktykę lekarską trzeba również zgłosić tę działalność i załatwić wszystkie niezbędne formalności.
Informacja o praktyce lekarskiej
Lekarze, którzy rozpoczynają praktykę lekarską, muszą poinformować pacjentów o swojej działalności, pamiętając jednocześnie, że obowiązuje ich zakaz reklamy. Praktyki lekarskiej w żadnej specjalizacji nie można reklamować ani w przestrzeni publicznej, ani w sieci. Lekarz może jedynie poinformować, że prowadzi działalność, podać swoją specjalizację, adres, zakres wykonywanych usług. Dzięki temu pacjenci szukając usług w sieci bez problemu trafią na odpowiedniego specjalistę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę psychiatra warszawa centrum, kardiolog w Łodzi czy internista w Gdańsku, a od razu pojawiają się informacje lub strony wizytówki konkretnych gabinetów i przychodni. W ten sposób można dosłownie w kilka chwil znaleźć lekarza o dowolnej specjalizacji w każdym mieście.