Uzdatnianie wody światłem UV – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Woda pozyskiwana ze źródeł naturalnych, takich jak tamy, strumienie, otwory i zbiorniki na wodę deszczową, może zawierać mikroorganizmy, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego zaleca się, aby cała woda pochodząca z naturalnego źródła była poddawana profesjonalnym badaniom i uzdatnianiu przed użyciem do picia, kąpieli, napełniania basenów i brodzików, przygotowywania posiłków lub gotowania.

Do usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych, które mogą powodować choroby, można zastosować szereg systemów na uzdatnianie do wody. Dezynfekcja światłem ultrafioletowym (UV) poprzez lampy UV Białystok to jeden system na uzdatnianie do wody, który może być stosowany do usuwania większości form skażenia mikrobiologicznego z wody.

Co to jest światło UV?

Światło UV jest częścią naturalnego światła słonecznego. Nie można go zobaczyć, ponieważ światło UV znajduje się między światłem widzialnym a promieniami rentgenowskimi. W jaki sposób światło UV zabija mikroorganizmy? Kiedy światło UV wnika do mikroorganizmu, jego energia uszkadza funkcję komórkową mikroorganizmu, tak że nie będzie on mógł się rozwijać.

Czy światło UV jest skuteczne przeciwko wszystkim mikroorganizmom?

Tak. Światło poprzez lampy uv Białystok jest zwykle skuteczne przeciwko wszystkim wirusom, bakteriom i pierwotniakom. Jednak niektóre mikroorganizmy, takie jak Cryptosporidium i Giardia, mają ochronne lub grube ściany komórkowe, których niektóre systemy światła UV o niskiej mocy nie są w stanie przeniknąć. Ważne jest, aby upewnić się, że systemy dezynfekcji światłem takie lampy uv Białystok są specjalnie zaprojektowane do zabijania tych mikroorganizmów, jeśli to konieczne, bądź też dodatkowo stosować zmiękczacze do wody.

Czy światło UV działa w każdych warunkach wodnych?

Nie. Światło UV będzie poruszać się tylko w linii prostej, więc cień lub przeszkoda zmniejszają jego skuteczność. Woda, która nie jest filtrowana, może zawierać żelazo, mangan i inne cząsteczki, które mogą pochłaniać lub rozpraszać światło UV, zmniejszając skuteczność systemu dezynfekcji. Mikroorganizmy, które są w stanie przejść, chronione przez cienie stworzone przez brud, gruz lub inne mikroorganizmy, mogą przetrwać – wtedy tez przydadzą się zmiękczacze do wody, by ułatwić to zadanie.

Czy powinienem przefiltrować wodę przed dezynfekcją światłem UV?

Tak. Ważne jest, aby przefiltrować wodę przed użyciem światła UV, aby upewnić się, że wszystkie zawieszone cząsteczki zostały usunięte. Światło UV nie jest filtrem, więc mikroorganizmy i zawiesina nie zostaną usunięte z uzdatnionej wody, tal jak wtedy gdy stosowana jest sól tabletkowana.

Co się stanie, jeśli zostanie odłączony prąd?

Systemy dezynfekcji światłem UV wymagają ciągłego zasilania. W przypadku awarii zasilania lub spadku poniżej prawidłowego poziomu roboczego natężenie światła UV ulegnie awarii lub spadnie, w wyniku czego system nie będzie w stanie bezpiecznie zdezynfekować wody. Dlatego przyda się też pod ręką sól tabletkowana i zaleca się podłączenie systemów światła UV do pomp wodnych, aby w przypadku awarii zasilania nieuzdatniona woda nie była dostarczana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *