Zasada działania maty dezynfekującej – przeczytaj zanim kupisz

Maty dezynfekujące to popularne rozwiązanie, które obecnie możemy spotkać w gospodarstwach hodowlanych, a także w przemyśle spożywczym i przetwórstwie. Są to bowiem te dziedziny produkcji, które wymagają szczególnej dbałości o higienę i doskonałe warunki sanitarne. Warto więc inwestować w takie rozwiązania, gdyż znacznie podnoszą bezpieczeństwo całej produkcji.

Znajdujące się w ofercie dezenfex.pl – maty odkażająceto jeden ze sposobów, który jest w stanie podnieść bezpieczeństwo w firmie czy gospodarstwie. Większość mat działa w dosyć podobny sposób. Są to większe lub mniejsze fragmenty specjalnego materiału, który jest nasączony silnym środkiem dezynfekującym. Usuwa on bakterie, grzyby, wirusy oraz inne czynniki chorobotwórcze z podeszw butów oraz z kół samochodów, które wjeżdżają na teren gospodarstwa czy firmy. Oczywiście, maty trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe, gdyż środki, którymi są nasączone mogą się w nich po prostu wyczerpać.

Jak wybrać dobrą matę?

Przede wszystkim trzeba ustalić indywidualne potrzeby dotyczące wielkości. Mata musi być idealnie dopasowana do wejścia czy wjazdu pod względem szerokości. Nie może być możliwości wejścia czy wjechania na teren firmy bez odkażenia obuwia czy kół. Maty przejazdowe, stosowane w bramach wjazdowych, powinny mieć dodatkowo odpowiednią długość. Chodzi o to, by koła samochodu mogły na macie wykonać co najmniej jeden pełny obrót. Wtedy można mieć pewność, że cała powierzchnia opon jest zdezynfekowana. Częstym błędem jest kupowanie zbyt krótkich mat, które nie do końca się sprawdzają, gdyż nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa biologicznego. W poszukiwaniu dobrych mat do dezynfekcji warto zwracać uwagę wyłącznie na dobrych i sprawdzonych producentów, którzy mają doświadczenie i cieszą się sporym zaufaniem klientów. Maty przejazdowe są dodatkowym wydatkiem, jednak w porównaniu do problemów, jakie może powodować ich brak, kosztują naprawdę niewiele. Traktujmy więc je jako inwestycję w bezproblemowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Szczególnie potrzebne w gospodarstwach

Maty do dezynfekcji są w ostatnich latach szczególnie potrzebne w gospodarstwach utrzymujących duże ilości zwierząt. Taka produkcja jest mocno narażona na pojawianie się wszelkich bakterii, wirusów, grzybów i innych czynników chorobotwórczych. Wśród wszystkich zwierząt hodowlanych, największej dbałości wymagają obecnie świnie. Trzodę chlewną od kilku lat dziesiątkuje bowiem wirus ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Jeśli w gospodarstwie wykryty zostaje wirus, wybijane są wszystkie znajdujące się w nim zwierzęta. Jest to ogromny cios dla hodowcy, który w krótkim czasie może stracić nawet dorobek całego życia. Wraz z rozwojem i rozprzestrzenianiem się wirusa w polskich gospodarstwach, pojawiły się bardzo wyśrubowane przepisy dotyczące spełniania wymogów bioasekuracji. Maty przejazdowe są jednym z obowiązkowych punktów, jakie musi spełnić każdy właściciel gospodarstwa, aby nie mieć żadnych problemów w przypadku kontroli warunków sanitarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *