Separatory — o czym mowa w praktyce?

Separatory stosowane są w wielu gałęziach przemysłu w celu rozdziału dwóch frakcji. Wykorzystywane są zarówno w farmacji, chemii, przemyśle spożywczym, budownictwie jak i w różnego rodzaju laboratoriach. Ich dobór powinien być uzależniony od rodzaju i właściwości oddzielanych substancji. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Separatory — czym są?

Separatory to urządzenia, których zadaniem jest oddzielenie od siebie dwóch materiałów. Ich dobór powinien być uzależniony od substancji, które chcemy od siebie oddzielić. Producenci obecnie oferują różnego rodzaju maszyny, jednak najczęściej separatory przyjmują formę przesiewaczy wibracyjnych. Urządzenie takie dzięki wibracjom przesuwają większe i mniejsze elementy po sitach, które dobrane są w taki sposób, aby jeden z surowców przechodził przez szczelinę w sicie, a drugi pozostawał na nim.

Rodzaje separatorów

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów separatorów, których dobór powinien być uzależniony od substancji, które chcemy od siebie oddzielić. Standardowe modele nadają się zarówno do zastosowań w aplikacjach suchych jak i mokrych, dlatego też mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie sortowanych lub filtrowanych produktów. Modułowa konstrukcja takich urządzeń pozwala na modyfikowanie sprzętu i dostosowanie go do swoich potrzeb.

Tradycyjne okrągłe przesiewacze wibracyjne oferują zakres średnic sit od 150 mm do 2100 mm, dzięki czemu charakteryzują się wysoką wydajnością. Możliwe jest użycie od jednego do pięciu pokładów, dzięki czemu można uzyskać nawet sześć frakcji produktu. Dokładność separacji takich urządzeń wynosi nawet 25 mikronów.

Na rynku dostępne są również urządzenia, które dedykowane są pewnym branżom. Na przykład separatory filtrujące stosowane są w przemyśle spożywczym do usunięcia pyłu serowego z serwatki. Z kolei modele odpylające to wydajne urządzenia, które umożliwiają usunięcie kurzu w procesie przesiewania. Separatory odcinające stosowane są wtedy, kiedy musimy oddzielić bardzo dużą ilość produktu od stosunkowo niewielkiej ilości zanieczyszczeń.

W ofercie https://piomarsc.com/ znajdziemy również separatory kaskadowe, które zapewniają zwiększenie obszaru roboczego nawet o 70% dzięki zastosowaniu ram kaskadowych. Na rynku dostępne są także modele ciśnieniowe, które wykorzystywane są w szczególności do oczyszczania suchych, a także sypkich materiałów. Stosowane są do systemu transportu pneumatycznego, a także podczas wielu procesów technologicznych. Wymienione tutaj separatory to tylko kilka modeli z wielu rodzajów oferowanych nam przez producentów separatorów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *