Przerwa na posiłek w pracy nie jest jedynie dobrą wolą pracodawcy, a obowiązkiem, który jest wpisany do kodeksu pracy. Pracownicy powinni więc znać swoje prawa, a w razie konieczności próbować negocjować z pracodawcą, aby móc przerwę wydłużyć lub znaleźć inne rozwiązanie na to, aby móc w spokoju skonsumować posiłek.
Czas trwania przerwy na posiłek w pracy jest zapisany w kodeksie pracy i dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, których wymiar godzinowy w ciągu dnia jest większy niż sześć godzin. Czas na zjedzenie posiłku to 15 minut. Nic więc dziwnego, że jest to przerwa nazywana śniadaniową. W tak krótkim czasie raczej nie jest możliwe zjedzenie większego czy ciepłego posiłku. Co więcej, trzeba pamiętać, że zarówno pracownicy pracujący 6 godzin, jak i 8 czy 12 mają do dyspozycji właśnie taką jedną 15-minutową przerwę. Jest ona wliczana do czasu pracy. Warto jednak pamiętać, że jeśli ktoś rezygnuje z przerwy i chciałby przychodzić do pracy 15 minut później lub wychodzić kwadrans wcześniej, nie jest to możliwe.
Dodatkowe 60 minut
W kodeksie pracy można znaleźć również zapis, że pracodawca może dać również pracownikom dodatkową, 60-minutową przerwę. Jest to czas na zjedzenie obiadu czy załatwienie różnych spraw na mieście. Ta godzina jest jednak bezpłatna, a więc po powrocie za biurko czy do swoich obowiązków, pracownik będzie musiał pracować tyle czasu, aby łącznie jego czas pracy wynosił tyle, ile jest zapisane w umowie. W praktyce bywa jednak tak, że jeśli chodzi o przerwy na przygotowanie jedzenia czy na posiłek, pracodawcy przymykają oko także na większe odstępstwa. Chodzi przede wszystkim o dobre relacje między przełożonymi i podwładnymi. Pracownicy, którzy mogą sobie pozwolić na dłuższą przerwę na posiłek najczęściej są bardziej lojalni i pracują dużo bardziej wydajniej niż te osoby, które muszą rygorystycznie przestrzegać wszystkich zaleceń narzucanych przez pracodawcę. Każdy właściciel firmy powinien więc sam ustalić, co jest dla niego ważniejsze – czy ścisłe trzymanie się przepisów, czy może dobry kontakt z pracownikami i miła atmosfera w zakładzie pracy.
Dobry pomysł – jedzenie na dowóz
Zarówno pracownicy, którzy mają dłuższe przerwy, jak i tacy, którzy muszą zmieścić się w ustawowych 15 minutach, mogą skorzystać z opcji zamawiania jedzenia na dowóz. 15 minut może się okazać wystarczające, jeśli mamy dostarczony gotowy, ciepły posiłek, który wystarczy jedynie rozpakować i zjeść. Jeśli interesuje nas dostawa jedzenia wrocławlub jedzenie na dowóz w innym mieście, wystarczy przejrzeć ofertę restauracji, lokali gastronomicznych czy firm cateringowych. Oferują one szeroki wybór potraw od fast foodów, przez domowe jedzenie aż po zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Zamawiając jedzenie z dostawą do biura możemy zamówić sobie konkretny termin odbioru, który będzie pokrywał się z czasem na naszą przerwę. Dzięki temu będziemy trzymać się ściśle obowiązujących zasad, a jednocześnie będziemy mieć szansę na zjedzenie ciepłego, pożywnego obiadu.