Jeżeli podjąłeś decyzję o zmianie pracodawcy, przemyśl moment, w którym będziesz chciał złożyć wypowiedzenie. Lepiej nie robić tego pod wpływem emocji. Brak zaplanowania momentu odejścia z pracy może sprawić, że ominą Cię korzyści, które być może szkoda byłoby stracić.
Jeśli planujesz zostać mamą, zaczekaj ze zmianą pracy
Dla osób planujących zajście w ciążę, wypowiedzenie pracy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli masz umowę o pracę, lepiej pozostań z obecnym pracodawcą i skorzystaj z przysługujących Ci w okresie ciąży i po niej przywilejów. Jeżeli zatrudnisz się w nowej firmie i krótko potem zajdziesz w ciążę, nowy pracodawca może uznać to za próbę wykorzystania go i raczej nie spojrzy na Ciebie przychylnie.
Nie zapomnij o nagrodach jubileuszowych i premiach
Jeżeli w firmie przyznawane są jubileuszowe nagrody za określony staż pracy i niewiele brakuje Ci do jego osiągnięcia, zaczekaj z wypowiedzeniem. Szkoda, aby ominął Cię atrakcyjny bonus finansowy. Szczególnie, że dodatkowa gotówka z pewnością poprawi Twoje poczucie bezpieczeństwa w okresie poszukiwania nowej pracy.
Decyduj się na odejście z pracy tylko, jeśli masz zabezpieczenie finansowe
Decyzja o odejściu z pracy, gdy nie posiadasz poduszki finansowej, gwarantującej utrzymanie przynajmniej przez trzy miesiące, niesie wysokie ryzyko. Może okazać się, że nie znajdziesz nowej pracy tak szybko, jak planowałeś lub po okresie próbnym nie zostanie Ci przedłużona umowa. Jeśli myślisz o zmianie pracy, zacznij oszczędzać.
Najpierw kredyt, potem wypowiedzenie
Jeżeli planujesz wziąć kredyt na zakup mieszkania lub domu, lepiej odczekaj z decyzją o zmianie pracodawcy. Szczególnie nie warto opuszczać pracy, w której posiadasz umowę o pracę na czas nieokreślony.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Jeśli postanowiłeś odejść z pracy, powiadom o swoich planach przełożonego jeszcze zanim złożysz oficjalne wypowiedzenie. Być może rozmowa z szefem sprawi, że odłożysz przeglądanie ofert na Pracuj.pl na później, a obecna praca stanie się bardziej satysfakcjonująca.