Jak ubierać się do pracy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ubierać się do pracy, zwłaszcza pierwszego dnia, kiedy tak naprawdę wkraczamy do danej firmy. Zwykle to pracodawca powinien określić dress code, poprzez sugestię lub wręczenie odpowiedniego uniformu. W przypadku, gdy nie odniósł się do tej kwestii, warto ubierać się zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi.

Praca biurowa a strój

męskie zegarki z drewnaW pracy biurowej najczęstszym obowiązującym dress codem jest strój formalny bądź półformalny. Wiele firm, zwłaszcza międzynarodowych korporacji, ceni sobie profesjonalizm. Jednym z jego przejawów jest mocne przywiązanie do schludnego i profesjonalnego wyglądu. Musimy wówczas dostosować się do obowiązujących zasad i przywdziać marynarkę i koszulę lub w przypadku pań – żakiet i spódnicę. W niektórych, zwłaszcza młodych firmach, dress code bywa luźny. Można wtedy ubierać się wedle uznania, jednak należy zachować odpowiedni smak i umiar, np. unikać zbyt głębokich dekoltów, za krótkich sukienek czy zakładania dresu do pracy.

Praca fizyczna a ubiór

Praca fizyczna przeważnie związana jest z możliwością ubrudzenia się bądź zniszczenia ubrania. Większość obowiązków jest wówczas związanych z poruszaniem się m.in. po powierzchniach magazynowych, miejskich bądź przemysłowych. W takim przypadku najlepiej dobrać ubranie tak, aby było nam wygodnie i jego ewentualne uszkodzenie nie miało dla nas większego znaczenia.

Uniform do pracy

Niektóre firmy oraz przedsiębiorstwa cenią sobie zunifikowanych pracowników. Dotyczy to nie tylko ich umiejętności i języka, jakim się posługują, lecz również ubioru, który nazywany jest uniformem. W tego typu strojach pracują m.in. stewardesy, pracownicy sieci restauracji, listonosze, funkcjonariusze państwowi. Uniform przydzielany jest przez pracodawcę i zostaje oddany do dyspozycji pracownika. Ma on w takim stroju nie tylko chodzić, ale również dbać o niego, a po rezygnacji z pracy – zwrócić go przełożonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *