Jak student może podnosić swoje kompetencje zawodowe?

Studenci, zwłaszcza będący na ostatnim roku studiów, powinni na swoim etapie edukacyjnym zacząć podnosić kompetencje. Czas zainwestowany w samorozwój pomoże im zbudować mocną pozycję startową na rynku pracy.

Wolontariat, praktyki oraz programy stażowe

Wszelkie prace wykonywane w ramach uczelnianych praktyk bądź stażów czy też wolontariat na rzecz wybranej organizacji przygotowuje studenta do wkroczenia na rynek pracy. Im więcej odbędzie on tego typu zajęć i im wyższej jakości one będą, tym lepsze zdobędzie on kwalifikacje zawodowe. Ofert dotyczących tego typu przedsięwzięć podnoszących kompetencje można szukać m.in. na portalach z ofertami pracy (Pracuj.pl) lub na oficjalnych serwisach wybranych firm lub organizacji.

Bezpłatne szkolenia, wykłady i konferencje

Obecnie istnieje wiele bezpłatnych programów, które oferują ogrom wiedzy teoretycznej przekazywanej w formie szkoleń, wykładów bądź konferencji. Większość z nich realizowana jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub innych form dofinansowania. Tego typu programy rozwijają nie tylko osobiście, ale i zawodowo, przygotowując studentów do startu na rynku pracy. Informacje o nich można znaleźć m.in. w biurach karier wybranych uczelni wyższych.

Targi pracy

Targi pracy to doskonałe miejsce nie tylko na wzbogacenie swoich kompetencji, ale i zobaczenie danej branży od zewnątrz. Na tego typu wydarzeniach pojawia się wiele firm, które prezentują się i uzewnętrzniają, zarówno na poziomie strukturalnym, jak i ideologicznym. To dobry moment na złapanie pierwszych kontaktów bądź dowiedzenie się, czy na pewno odpowiada nam dana branża i praca w niej. Tego typu wydarzenia reklamowane są w większych ośrodkach miejskich, przeważnie w miastach akademickich.

Literatura

Dostęp do bibliotek jest bezpłatny, a wiedza zawarta w literaturze jest wręcz na wyciągnięcie dłoni. Zdobyte w ten sposób kompetencje nie dość, że utrwalają się na długo, to na dodatek mogą być rozwijane niemal w nieskończoność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *