Jak przygotować glebę pod sad? Podpowiadamy!

Założenie sadu wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego rodzaju sadzonek oraz wytyczeniu konkretnego miejsca pod takowy, ale też przygotowania gleby. W tym tekście wskażemy w jaki sposób najlepiej stworzyć odpowiednie podłoże pod sad oraz jakie właściwości powinna mieć ziemia przeznaczona na sadzenie drzew owocowych.

Niezależnie czy będziesz sadził gruszki, jabłka, wiśnie czy czereśnie – gleba musi być odpowiednio przygotowana. Oczywiście, nie na każdym gruncie owocowe drzewa się przyjmą od razu. Jedne będą wymagały więcej pracy, a inne kosmetycznych zmian. Jeżeli po lekturze tego tekstu będziesz potrzebował jeszcze więcej porad związanych z glebami – wejdź na stronę internetową Sadowniczeabc.pl. Znajdziesz tam zarówno aktualności z sadownictwa, jak i wiele porad dla początkujących i zaawansowanych sadowników.

Jaką glebę lubią drzewa owocowe?

Przede wszystkim drzewa owocowe przyjmą się na gliniastych albo gliniasto-piaszczystych glebach. To ze względu na rozwój dość dużego systemu korzeniowego, a to właśnie charakteryzuje rośliny sadownicze. Przyjmuje się, że odczyn gleby powinien być natomiast neutralny (maksymalnie lekko kwaśny). Ogólnie przyjęło się, że drzewa owocowe nie są bardzo wybredne i raczej przyjmą się na każdej działce (po mniejszej lub większej ingerencji w strukturę gleby).

Pamiętaj tu jednak, że każdy gatunek drzewa ma inne wymagania. Gleby co do zasady mocno nie zmienisz, więc warto dostosować sadzone rośliny do Twojego podłoża. W ten sposób dajesz większe szanse na przyjęcie się sadzonek i nie musisz inwestować ogromnych środków w preparaty zmieniające właściwości ziemi.

Co zrobić, jeżeli gleba nie jest odpowiednia pod sad?

Może się okazać, że ziemia na Twojej działce nie będzie sprzyjała rozwojowi poszczególnych roślin owocowych. W takim przypadku najlepiej zwapnować glebę, co pozwoli na zwiększenie jej pH (do neutralnego odczynu). Możesz również nawieźć innego rodzaju ziemi, dzięki czemu zmienisz jej strukturę. Radzimy dokładnie przekopać przestrzeń na sad, bo to pomoże spulchnić i zmiękczyć glebę (korzenie dużo łatwiej się rozwiną).

Odpowiedniej jakości ziemię znajdziesz w sklepach, u rolników albo przeszukując działki znajomych. Zwróć uwagę na to, aby zakupiona gleba była wolna od chorób i szkodników, pochodziła ze sprawdzonych terenów. Więcej o doborze gleby pod sad przeczytasz na stronie internetowej Sadowniczeabc.pl. Warto zasięgnąć opinii specjalistów przed rozpoczęciem prac nad przygotowaniem ziemi, bo to podstawowa kwestia przy tworzeniu swojego sadu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *