Emerytura kontra niespodziewana utrata pracy – jak się ratować?

Wiele osób, które mają już niedaleko do emerytury, najczęściej skupia się na tym, by dociągnąć do tego czasu w aktualnej firmie nawet wtedy, gdy nie do końca praca się podoba czy spełnia oczekiwania. Niestety, zdarza się dosyć często, że pracownik jest zwolniony na kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To poważny problem, który może w wielu przypadkach spędzać sen z powiek.

Do emerytury wlicza się przede wszystkim czas pracy i lata, jakie spędziliśmy na zatrudnieniu. Oczywiście, do tego wlicza się również naukę w szkole, na studiach, a także różnego rodzaju staże i inne przygotowanie d wykonywania zawodu. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogą liczyć na taką emeryturę, jaka wynika im z lat pracy oraz zarobków, jakie uzyskiwały i składek, które odprowadzały. Co się dzieje, jeśli kilka lat przed uzyskaniem wieku emerytalnego nagle stracimy pracę? Przede wszystkim, nie należy się obawiać, że stracimy też emeryturę. Gdy osiągniemy wiek emerytalny, emerytura będzie normalnie naliczona. Problem w tym, że trzeba jakoś do tego wieku emerytalnego dociągnąć.

Jak wypadają starsi pracownicy w starciu z młodszymi?

Osoby w dojrzałym wieku, którym do emerytury zostało już niewiele czasu, robią wszystko, aby nie stracić aktualnej pracy. Uważają bowiem, że na rynku pracy nie mają żadnych szans w starciu z osobami młodymi, bardziej wykształconymi i pełnymi energii. Tymczasem w rzeczywistości w wielu firmach ceni się starszych pracowników, takich, którzy mają potężne doświadczenie poparte latami praktyki w danym zawodzie. Dobry specjalista, nawet jeśli straci pracę w jednej firmie, powinien dosyć szybko znaleźć zatrudnienie w innej. Warto też pamiętać, że po kilkudziesięciu latach pracy i funkcjonowania w branżowym środowisku ma się o wiele więcej znajomości niż osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy i stawiają pierwsze kroki w swojej branży. Osoby starsze nie są więc pracownikami drugiej kategorii, a wręcz przeciwnie – wielu pracodawcom kojarzą się ze stabilnością, solidnością i pewnością. Nie trzeba się bowiem obawiać, że zaczną rozglądać się za pracą za granicą lub też pójdą na zwolnienia ciążowe. Starszy pracownik jest naprawdę ceniony pod wieloma względami.

Gdzie szukać pracy?

Jeśli stracimy pracę tuż przed emeryturą, warto znaleźć szybko inne zatrudnienie, dzięki któremu zachowamy ciągłość pracy, a przede wszystkim zarobków. Nawet, jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego czeka na nas dobra emerytura, trzeba jakoś do niego dożyć. Warto więc postawić na pracę, a nie decydować się na pozostanie na zasiłkach dla bezrobotnych. Co więcej, jeśli będziemy pracować i regularnie odprowadzać składki, będziemy też dodatkowo powiększać stawkę emerytury, jaką wypracujemy na przyszłość.

Przeczytaj również: Czy staż wlicza się do lat pracy?

Ciekawe artykuły:

Pracownik na zwolnieniu – kto wypłaca chorobowe?
Zawód kuratora sądowego – czy każdy może nim zostać?
Pożegnanie z klasą – jak się zachować kiedy odchodzi pracownik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *