Czym się różnią stare od nowych? O wodomierzach.

Większość liczników jest odczytywana dwa razy w roku, a rachunki za wodę są zwykle oparte na rzeczywistych odczytach. Tam, gdzie ekspert nie był w stanie uzyskać odczytu, zostanie wydany szacunkowy rachunek, ale zwykle nie podnosi się więcej niż jednego szacunkowego odczytu w ciągu roku.

Możesz jednak zapoznać się z własnym licznikiem i przesłać go online. Czasem też może okazać się konieczna wymiana wodomierzy – jeśli tak jest w Twoim przypadku, oddaj to do rąk ekspertów.

Znajdowanie licznika

Większość liczników znajduje się na publicznej ścieżce przed domem lub we frontowym ogrodzie. Czasami znajduje się w domu obok kranu. Niejeden dostępny w sieci film pokazuje, jak znaleźć i odczytać swój wodomierz, ale zazwyczaj znajdziesz go w małej komorze pod metalową lub plastikową pokrywą. Czasami będzie przykryty dużą żeliwną pokrywą, której nie należy podnosić.

Pod pokrywą znajduje się styropianowa zatyczka, która chroni licznik przed mrozem i zanieczyszczeniami. Proszę wymienić to po zakończeniu odczytu.

Odczytywanie wodomierza

Na tarczy wodomierza znajdują się dwa zestawy liczb, czarny po lewej i czerwony po prawej. Czarne cyfry pokazują liczbę użytych metrów sześciennych, a czerwone pokazują litry. Wysyłając odczyt licznika, odczytaj tylko czarne cyfry i zignoruj ​​czerwone (jeden metr sześcienny = 1000 litrów). Zanotuj czarne cyfry – to wystarczy.

Jeśli odczyty z liczników są wysokie, możesz mieć nieszczelność w rurze zasilającej. Aby to sprawdzić, zrób odczyt licznika, zakręć wodę w domu i zrób odczyt godzinę później. Każda zmiana sugeruje przeciek.

Dowiedz się więcej o tym, jak sprawdzić, czy nie ma wycieków – porozmawiaj ze specjalistą. Natomiast już po zakończeniu odczytu miernika ostrożnie załóż zatyczkę styropianową i zamknij pokrywę metalową lub plastikową.

Wodomierze na miarę czasów

Instalowane przez nowe firmy wodomierze z automatycznym odczytem liczników najbardziej zaawansowanymi tego typu urządzeniami w branży wodnej. Dzięki nowym licznikom można je zdalnie odczytywać za pomocą technologii. Oznacza to, że wszystko staje się dużo łatwiejsze i bardziej przystępne aniżeli wtedy, gdy fachowiec musi czytać je osobiście.

Twój wodomierz będzie odczytywany co kilka miesięcy, aby obliczyć Twoje rachunki, więc nie ma potrzeby odczytywania własnego licznika – jeśli się korzysta z tej nowej technologii. Ale jeśli chcesz odczytać swój własny licznik, specjaliści z pewnością mogą Ci pokazać, jak to zrobić.

Lokalizacja wodomierzy

Większość liczników instaluje się na chodnikach przed domem lub w ogrodzie od frontu i zazwyczaj można je znaleźć w małej komorze pod metalową lub plastikową pokrywą. Jeśli jednak jest pokryty dużą żeliwną osłoną, radzimy nie próbować tego podnosić. W przeciwnym razie podnieś pokrywę, a pod spodem możesz zobaczyć ochronną zatyczkę z polistyrenu.

Nowe liczniki mają również wbudowany system alarmowy, który aktywuje się cicho, jeśli woda będzie stale przepływać przez licznik przez okres 24 godzin. Sygnalizowanie tego pomaga wszystkim zaoszczędzić jeszcze więcej wody, energii i pieniędzy. Dlatego też warto wymienić na nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *