Zwolnienie lekarskie z pracy dla kobiet w ciąży

Dla części kobiet ciąża jest okresem przebiegającym bezproblemowo, dlatego wykonują swoje obowiązki zawodowe do ostatnich chwil przed porodem. W niektórych jednak przypadkach konieczne jest zwolnienie lekarskie pozwalające kobiecie donosić bezpiecznie ciążę. Kiedy należy się zwolnienie lekarskie na czas ciąży i z jakimi prawami się wiąże?

Kiedy należy się zwolnienie lekarskie na czas ciąży?

Zwolnienie lekarskie ciężarna najłatwiej uzyska będąc zatrudnioną na umowę o pracę. W takim przypadku zwolnienie obejmuje maksymalnie do 270 dni. Zwolnienie L4 oznaczone kodem B przysługuje kobietom, kiedy wykonywane obowiązki w ocenie lekarza mogłyby zaszkodzić zdrowiu przyszłej matki i jej potomstwa. Kobieta na zwolnienia otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli zasadniczo 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku kobiet zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych prawo do zasiłku chorobowego uzależnia się od tego, czy posiadają w związku z nimi ubezpieczenie chorobowe przez określony czas, co wynosi 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia w przypadku osób np. prowadzących działalność gospodarczą.

Jakie są prawa kobiety ciężarnej na zwolnieniu lekarskim?

Kobieta ciężarna przebywająca na zwolnieniu lekarskim jest chroniona przed zwolnieniem z pracy przez cały czas ciąży oraz w okresie trwania jej urlopu macierzyńskiego. Nie obejmuje to przypadków zatrudnienia kobiet na umowie o pracę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca oraz na zastępstwo. Kobieta ciężarna przebywająca na zwolnieniu nie musi być jednak zupełnie wykluczona z życia zawodowego, jeżeli nie jest w ciąży zagrożonej. Możliwe jest branie przez nią udziału w szkoleniach, kursach czy studiach. Często okazuje się, że okres ciąży poskutkował również odpowiedzią na atrakcyjne oferty pracy i zmianą dotychczasowego zatrudnienia z woli kobiety poszukującej nowych rozwiązań życiowych.

Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących zwolnienia lekarskiego dla kobiet w ciąży – zajrzyj na portal Pracuj.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *