W ruch pięści! O najlepszych, choć mniej znanych filmach sportowych

Większość z nas wie, że Rocky, czy też Wściekły Byk to świetne filmy sportowe. A co z mniej popularnymi filmami i dokumentami, które mogłeś przegapić przez te wszystkie lata?

Poniżej znajduje się kilka mniej znanych, ale genialnych filmów, które powinny zapewnić ci rozrywkę – jeśli jesteś fanem filmów o tematyce sportowej. Kolejność przypadkowa.

Tym cięższy ich upadek (1956)

Ostatni film Humphreya Bogarta opowiada o Eddiem Willisie, pisarzu sportowym, który zawiera niełatwy sojusz z gangsterami, aby promować pozbawionego talentu argentyńskiego boksera. Eddie uzasadnia swoją wątpliwą decyzję sugestią, że pomiędzy sprzedażą zawodników a „sprzedażą mydła” jest niewielka różnica. W efekcie bokser pomimo swojej nieudolności zyskuje sławę. Nic dziwnego, że ten dramat ma w sobie nutę autentyczności — powstał jako powieść prawdziwego pisarza sportowego Budda Schulberga, przedstawiał prawdziwych zawodników i rzekomo był oparty na skandalu bokserskim Primo Carnera. Ze względu na szereg bezwzględnych gangsterów i główny motyw moralnej dwulicowości, istnieje wiele podobieństw z bardziej znanym filmem, „Na nabrzeżu” z 1954 r. z Marlonem Brando. Zawiera także kulminacyjną walkę, która pod względem realizmu i czystej brutalności może konkurować ze wszystkim, co można zobaczyć w „Wściekłym byku”.

Noc i miasto (1950)

Akcja rozgrywająca się w Londynie „Noc i miasto” to znakomicie skonstruowany, inteligentnie nakręcony film, który w dużej mierze został przeoczony w momencie premiery, ale od tego czasu zyskał reputację klasyki gatunku noir. Reżyseruje Jules Dassin – który niedawno znalazł się na czarnej liście Hollywood ze względu na rzekome powiązania z komunistami – a występują w nim prawdziwi zawodowi zapaśnicy. W roli głównej Richard Widmark wciela się w Harry’ego Fabiana, wiecznie intrygującego włóczęgę, który nieustannie próbuje szybko się wzbogacić i u cieka przed urzędnikami opieki społecznej, bandytami i tym podobnymi. W konsekwencji pociąga go świat wrestlingu, ponieważ zamierza przejąć ten sport w Londynie, próbując przekonać przyjaciół i współpracowników, aby dali mu pieniądze niezbędne do realizacji jego ambicji, ku złości konkurencyjnego promotora, który nie cofnie się przed niczym aby zapewnić utrzymanie jego kontroli nad branżą. Ten fillm przedstawia wrestling z szacunkiem – nie ma żadnych aluzji do tego, że jest „fałszywy” – chociaż sport ten jest jedynie wygodnym tłem dla porywającej, misternie napisanej historii kryminalnej, która sprawia, że oglądanie jest ciekawym przeżyciem. Robert De Niro wystąpił w remake’u z 1992 roku, ale oryginał jest powszechnie uważany za lepszą wersję.

The Iron Claw (2023)

Jeśli masz ochotę na coś nowszego – The Iron Claw film opowiadający o słynnej rodzinie zapaśników będzie dobrym wyborem. Film ten znajdziesz do obejrzenia na stronie: https://zalukaj-ekino.pl/filmy/the-iron-claw/ . Biograficzny, wciągający, dobrze nagrany. Idealnie motywacyjny, ale i nietuzinkowy. Odpal przed ciężkim treningiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *