Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na organizm

Życie w pośpiechu i problemy w pracy narażają nas na stres. Jednak można z nim skutecznie walczyć bez konieczności łykania leków. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają nie tylko na ciało, ale i na psychikę człowieka. Wystarczy 30 minut aktywności fizycznej dziennie, aby doprowadzić do znacznego wzrostu endorfin, a co z tym się wiąże poprawy ogólnego samopoczucia.

Przestań szukać wymówek!

Nim przystąpimy do realizacji swoich celów treningowych, musimy zapomnieć o wszelkich wymówkach. Najczęściej odkładamy ich wykonanie z uwagi na brak czasu. W rzeczywistości jest to tylko problem z odpowiednią organizacją. Ćwiczyć można o każdej porze dnia. Wystarczy poświecić 30 minut, aby odczuć pozytywny wpływ wysiłku. Wiele osób rezygnuje również w obawie przed zmęczeniem. To mylne stwierdzenie. Nasze ciało odpoczywa i relaksuje się lepiej w trakcie treningu niż biernego leżenia na kanapie. Warto pamiętać, iż aktywność fizyczna zwiększa produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia i spełnienia. Osoby uprawiające sport znacznie wzmacniają swoją odporność i zmniejszają ryzyko choroby.

aktywność fizyczna a zdrowie

Ćwiczenia a ich wpływ na człowieka

Nieregularny tryb życia, stosowanie używek i spożywanie niezdrowej żywności – te trzy rzeczy sieją spustoszenie w organizmie człowieka. Można temu zaradzić zmieniając dietę i regularnie trenując. Systematyczne ćwiczenie pomagają w rozroście masy mięśniowej, przeciwdziałaniu osteoporozie, zwiększeniu objętności serca, czy pojemności płuc. Pozytywne skutki można wymieniać bez końca. Należy tylko wybrać konkretną opcję.

Na dworze, w domu, czy na siłowni?

Możliwości jest wiele. Najtańszą opcją są ćwiczenia na świeżym powietrzu. W ostatnich latach bardzo popularne staje się bieganie, bądź korzystanie z darmowych siłowni w parkach. Zdecydowanym minusem jest uzależnienie od pogody.

Problem ten znika, gdy decydujemy się na zakup karnetu na siłownię. Za niewielką opłatą zyskujemy dostęp do urządzeń siłowych i fitness. Często do naszej dyspozycji jest również trener personalny oraz dietetyk. Niestety większość osób po pewnym czasie traci zapał ze względu na długie dojazdy, kolejki do sprzętów, czy pod prysznic. Wówczas rozwiązaniem jest zakup sprzętu fitness do własnego mieszkania.

Wbrew powszechnemu przekonaniu maszyny do ćwiczeń nie są aż tak drogie. Solidną bieżnie, czy rower treningowy można nabyć w kwocie około 2000 złotych. Problem stania w korkach w dojeździe na siłownię, czy uzależnienie od pogody znika natychmiast. Ćwiczymy kiedy chcemy i jak chcemy.

Jaki sprzęt fitness do domu wybrać?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku kwestii. W pierwszej kolejności należy określić jaką partię mięśni chcemy rozbudować. Dla nóg idealym rozwiązaniem będzie bieżnia, zaś w przypadku rehabilitacji rower poziomy. Uniwersalnym urządzeniem jest orbitrek. Podczas treningu na tej maszynie aktywizujemy blisko 90% mięśni całego ciała. Przed decyzją o zakupie powinniśmy skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Tutaj pomocne mogą okazać się sklepy internetowe oferujące atrakcyjne ceny. W celu dobrania odpowiedniego urządzenia najlepiej przekazać konsultantowi swój wzrost i wagę. W przypadku trenażerów eliptycznych ważnym parametrem jest odległość między płozami. W przypadku niższych osób wartość ta powinna być jak najmniejsza. W większości produktów opór oraz płynność działania uzależniona jest od wagi koła zamachowego – im cięższe tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *