Ciekawostki o naszym mieście

Miasto nie do zdobycia, które ma za sobą burzliwą historię i piękne tradycje. Przez niektórych bywa nazywane Paryżem Północy. Mowa oczywiście o naszym Szczecinie. Poświęć chwilę i poznaj ciekawostki, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Którędy na plażę?

Z takim właśnie pytaniem dość często muszą się mierzyć szczecinianie. Wielu przyjezdnych ze zdziwieniem przyjmuje fakt, że Szczecin wcale nie leży nad morzem. Przez pewien czas mieszkańcy informowali turystów, że na piaszczystą plażę można dotrzeć tramwajem linii 10, który przestał kursować kilka lat temu. Wyjaśnijmy to raz na zawsze – Szczecin nie ma dostępu do morza, ani nie posiada własnego molo. 65 kilometrów – to odległość dzieląca ścisłe centrum od linii brzegowej.

Niechlubny obywatel honorowy

4 kwietnia 1933 roku władze miasta przyznały tytuł honorowego obywatela Adolfowi Hitlerowi. Przywódca III Rzeszy przyjął tytuł w trakcie swojej wizyty w 1938 roku. W tych czasach niemieckie miasta nadawały takie odznaczenia wielu czołowym nazistom. Tytuł ten nie został nigdy odebrany. Radni odnieśli się do tej kwestii w 2014 roku. W ich opinii honorowe obywatelstwa nadane przed II Wojną Światową nie są ważne.

Największy cmentarz w Polsce

Założony w 1900 roku Cmentarz Centralny jest największą nekropolią w kraju. To także trzeci pod względem wielkości tego typu obiekt w Europie. Jego łączna powierzchnia liczy 172,33 ha. Na tych terenach spoczęło ponad 300 tysięcy osób.

Kino z tradycjami

Niektóre ciekawostki nie są znane nawet szczecinianom. Na terenie miasta Działające nieprzerwanie od 1909 roku Kino Pionier 1907 to najstarsze kino na świecie. Tytuł ten został przyznany w 2005 roku. Początkowo odbywały się tutaj pokazy filmów krótkometrażowych. Ojcem założycielem był Otto Blauert. Obecnie obiekt wyposażony jest w dwie sale. W “Sali Czerwonej” zachowano tradycyjny wystrój. “Kiniarnię” urządzono w stylu retro. Seanse odbywają się przy stolikach, zaś nieopodal znajduje się bar.

Wielkie miasto

Pod względem wielkości znajdujemy się na podium. Zajmując powierzchnię 301 km2 plasujemy się na 3. miejscu. Na co dzień żyje tu nieco ponad 403 tysiące osób. Pod względem liczby mieszkańców Szczecin jest 7. największym miastem w Polsce.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Odwiedzając Szczecin w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na Stare Miasto. Na jego terenie znajdują się takie zabytki jak kościół Święych Apostołów Piotra i Pawła, Brama Królewska, czy Zamek Książąt Pomorskich. W słoneczne dni warto na chwilę usiąść w kawiarni na świeżym powietrzu, aby wypić kawę i poczuć atmosferę miasta.

Bez wątpienia jedną z większych atrakcji miasta jest szczecińska filharmonia. Gmach budynku przypomina górę lodową. Ta majestatyczna budowla została zaprojektowana przez hiszpańskich architektów. W jej wnętrzu znajdują się dwie sale koncertowe będące w stanie pomieścić łącznie 1145 osób. Wały Chrobrego, to idealny wybór na spacer. Wiele osób uważa, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. W tym miejscu można obserwować panoramę na port i Odrę.  Dla dokładniejszego poznania najnowszej historii miasta, warto wybrać się do Muzeum Przełomów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *