Płaca opiekunki w Niemczech 2019

Praca w roli opiekuna osób starszych, to nie tylko zawód, ale również powołanie. Bardzo często opiekunka jest jedyną osobą, która może wesprzeć podopiecznego w godnym przeżyciu starości. Oprócz samego towarzystwa, opiekun ma mnóstwo innych obowiązków, które bardzo często musi wypełniać od rana do wieczora. Za tak ciężką pracę należy się godziwe wynagrodzenie. Sprawdziliśmy, na jakie zarobki może liczyć opiekunka osób starszych. Jak wygląda płaca opiekunki w Niemczech w 2019r.

Emigracja bardziej opłacalna

Wyjazd do pracy za granicą, od kilkunastu lat jest jednym z częściej stosowanych rozwiązań przez Polaków. Cały czas niewysokie zarobki w naszym kraju sprawiają, że coraz większa liczba mieszkańców, decyduje się na emigrację w celach zarobkowych. Kwestia ta dotyczy również zawodu opiekuna osób starszych. Polskie opiekunki wybierają Niemcy jako sposób na nowe, lepsze życie. To właśnie warunki finansowe są głównym bodźcem, który ma wpływ na podjęcie takiej decyzji. Wystarczy przejrzeć oferty pracy dostępne na rynku, aby gołym okiem zauważyć, że zarobki w Niemczech są dużo wyższe od tych, które oferują agencje na polskim rynku. Ponadto, opiekunowie pracujący u naszych zachodnich sąsiadów otrzymują wyżywienie i zakwaterowanie, opłacane przez agencję, w której opiekun jest zatrudniony. Oznacza to, że odchodzą wydatki związane z utrzymaniem się w nowym miejscu. Agencje oferują również ubezpieczenie i zwrot kosztów za przejazd do Niemiec. Ponadto, bardzo ważna jest także ciągłość zatrudnienia, która pozwala na spokojne i dostanie życie.

Od czego uzależniona jest wysokość wynagrodzenia?

Zarobki w branży opiekuńczej oczywiście uzależnione są od kilku ważnych czynników. Jednym z nich jest niewątpliwie posiadane doświadczenie oraz, co również istotne, znajomość języka niemieckiego. Poczatkująca opiekunka, bez doświadczenia w Niemczech i ze słabą znajomością języka niemieckiego zarabia 1000- 1100 Euro miesięcznie na rękę na kontrakcie u 1 osoby do opieki. Opiekunka posiadająca minimum roczne doświadczenie wraz ze średnią znajomością języka niemieckiego osiąga od 1200 do 1300 Euro na rękę, na kontrakcie u 1 osoby do opieki. Sprawowanie opieki nad podopiecznym wymaga chociaż podstawowej znajomości języka niemieckiego, która pozwoli na swobodną komunikację i zrozumienie jego potrzeb. Panie, które już od kilku lat pracują  jako opiekunki osób starszych i posiadają dobrą, lub bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego, otrzymują wynagrodzenie sięgające od 1300 do 1600 Euro na rękę u 1 osoby do opieki. Warto wspomnieć również o możliwości otrzymania tzw. dodatków, czyli premii za dodatkowe prace związane ze sprawowaniem opieki nad podopiecznym. Wśród z nich znajdują się dodatki w wysokości:

  • Za druga osobę do opieki: od 50 do 300 Euro netto
  • Za nocki od 50 do 200 Euro netto
  • Za prawo jazdy: 50 Euro netto
  • Za posiadanie dyplomu opiekunki medycznej: 100 Euro netto

Co oprócz pieniędzy?

Jak już wspomnieliśmy godne warunki finansowe są niezbędne do podjęcia pracy w roli opiekuna osób starszych. Niemniej jednak pieniądze, to nie wszystko i oprócz ciekawego wynagrodzenia dla opiekunów liczy się jeszcze kilka innych, niezmiernie ważnych czynników. Według ankiety, którą przeprowadziła firma Berlin- Agencja Pracy opiekunowie cenią sobie także miłą atmosferę w pracy. Każdy z nas chce być traktowany zgodnie z poszanowaniem podstawowych praw i godności człowieka. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy w obcym kraju i szanse na skuteczną obronę są dużo mniejsze. Dlatego tak ważna jest miła atmosfera u rodziny niemieckiej, u której każdy opiekun spędza minimum miesiąc czasu.

Opiekunowie jako istotną kwestię wskazali również odpowiedni poziom wsparcia. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy po raz pierwszy jadą do obcej rodziny i czują się po prostu zestresowani i skrępowani. Miłe przyjęcie przez rodzinę podopiecznego pozwala szybciej i łatwiej się zaaklimatyzować i otworzyć, co jest niezmiernie ważne, aby móc złapać prawidłowy kontakt. Dla wszystkich tych, którzy decydują się wyjechać do pracy za granicą liczy się również spokojny kontrakt. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim brak nocnej opieki, co pozwala na odpoczynek i swobodną regenerację przed kolejnym dniem pracy, a także spokojny charakter podopiecznego.

Nikt z nas nie chciałby pracować pod presja i denerwować się na samą myśl o konieczności opieki nad osobą starszą. Niestety, bardzo często podopieczni, to osoby schorowane i zmęczone życiowym doświadczeniem, przez co swoje zniechęcenie przekładają na opiekunów. Dlatego tak ważne w tej pracy jest doświadczenie, odporność na stres i umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunków. Gruboskórność a zarazem empatia jest niezbędna w tym zawodzie.

Wśród czynników, wskazanych podczas ankiety jako ważne, wymieniono również bliską odległość pełnienia kontraktu od granicy z Polską. Bardzo duża część osób ma ogromne obawy, związane z opuszczaniem terytorium naszego kraju. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie wyjazdów w celach zarobkowych. Niektórzy nie wyobrażają sobie nawet wyjazdu na wakacje, dlatego ten element jest dla nas jak najbardziej zrozumiały. Nasza mentalność sprawia, że lubimy czuć się bezpieczni.

Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane wyżej czynniki możemy dojść do wniosków, że wysokie zainteresowanie pracą za granicą jest normalnym zachowaniem wszystkich, którym zależy na poprawie jakości swojego życia. W szczególności panie na emeryturze, których uposażenie emerytalne bywa często niskie, mają możliwość podreperowania budżetu domowego. Możliwość zarobienia większych pieniędzy jest niezmiernie ważna, ponieważ odłożone pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej oraz zabezpieczenia na nieprzewidziane wydatki.

Wysokie zarobki pozwalają poczuć spokój, którego każdy z nas tak bardzo potrzebuje. Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, że praca w roli opiekuna osób starszych jest pracą bardzo wymagającą. Wyjeżdżając do pracy za granicą trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim zadać pytanie samemu sobie „Czy na pewno tego chcę? Czy dam radę?”. Jeśli jesteś osobą cierpliwą, empatyczną, a także sprawną fizycznie i psychicznie, to takie rozwiązanie pozwoli Ci poczuć ogromną satysfakcję i spełnienie w tym, co robisz. Ponadto, jeśli Twój podopieczny okaże Ci należną wdzięczność i szacunek za wykonywaną pracę, to z pewnością zyskasz większą motywację i chęć do dalszej pracy.

Praca w roli opiekuna osób starszych daje duże możliwości. Warto zatem zadbać o swoje referencje, certyfikaty i znajomość języka niemieckiego, które pozwolą zwiększyć Twoje szanse podczas rekrutacji prowadzonej przez Agencje Pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *