Oświetlenie łazienkowe w 5 krokach

Łazienka jest ważnym miejscem, bowiem to w niej wykonywane są codzienne czynności pielęgnujące. Dobrze wyposażona przestrzeń kąpielowa, funkcjonalność i korzyści wpływają na samą jakość tego pomieszczenia. Do tego wyposażenia trzeba zaliczyć również dobre oświetlenie, bez niego, mogłoby dojść do wielu nieprzyjemnych zdarzeń podczas kąpieli czy golenia się. W Oświetleniu Lajtit podpowiadamy w jaki sposób wybrać idealne oświetlenie do łazienki.

5 kroków do oświetlenia łazienkowego

Po pierwsze – klasa szczelności oprawy

Im bliżej źródła wody tym klasa szczelności powinna być wyższa. Ilość wilgoci stanowi wyzwanie dla oświetlenia jak i jego zasilających go przewodów. Jeśli kinkiet łazienkowy lub inna oprawa znajduje się w okolicy wanny lub prysznica, koniecznie musi posiadać klasę ochronności minimum IP44. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia oprawy lub gorszych sytuacji z nieprawidłowo działającym oświetleniem. Więc jeśli nie mamy pewności co do bezpieczeństwa opraw, możemy zwrócić się do Salon Lampy Łódź po fachowe doradztwo w kwestii wybrania odpowiedniej lampy.

Rozmieszczenie oświetlenia w łazience

Jedno źródło światła, czy kilka? Ogólne normy podają, że oświetlenie łazienkowe powinno charakteryzować się mocą 75 W na każde 6 m2 . Samo to powinno być już wskazówką, że dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietu nad lustro lub oświetleniem przysufitowym powinno być brane pod uwagę.

Jedną z ważnych stref w przestrzeni kąpielowej to lustro. To przy nim spędzamy najwięcej czasu myjąc zęby, malując się, goląc się. Oświetlenie twarzy powinno być równomierne, jednak nie powinno oślepiać. W tym wypadku dobrym pomysłem jest kinkiet nad lustro, który powinien znajdować się około 10 centymetrów powyżej głowy. Alternatywą do tego ustawienia są kinkiety umieszczone po bokach lustra. Należy jednak pamiętać by były one zamocowane na poziomie wzroku jak i też by emanowały delikatnym, rozproszonym światłem.

Ciepła, czy zimna barwa światła?

Nadrzędną zasadą aranżacji oświetlenia w łazience jest to, aby nie mieszać różnych barw świateł ze sobą w jednym pomieszczeniu. Wszystko zależy również od wystroju wnętrza takiej przestrzeni. Do jasnych łazienek zaleca się używanie ciepłej barwy od 2700 do 3500 kalwinów, jednak trzeba mieć na uwadze to, że ciepła barwa optycznie maskuje niedoskonałości na skórze. Jeśli chcemy wyraźnie widzieć się w lustrze, zaleca się barwę neutralną do 4500 kalwinów. Do ciemnych łazienek zaś polecane są chłodne barwy od neutralnych 4000 kalwinów do zimnych 5500 kalwinów.

Czy żyrandol do łazienki glamour będzie pasować?

W Lajtit jest cały szereg różnych ofert produktów w każdym stylu, również są te stworzone specjalnie do łazienki. To jakie produkty dobierze się do wnętrza zależy od ogólnego designu. Do nowoczesnych aranżacji polecane są lampy natynkowe, zaś w pomieszczeniach przywodzące styl retro można użyć miedzianych kinkietów. Sklep internetowy z oświetleniem Lajtit oferuje setki różnych lamp łazienkowych w różnych kolorach oraz wzorach.

Tradycyjne żarówki, czy oświetlenie LED?

Oświetlenie led łazienkowe nie generuje ciepła, zużywa mało energii, a przy tym cechuję się wszystkimi zasadami potrzebnymi do funkcjonowania poprawnie w przestrzeni kąpielowej. Jest to opcja bardzo wydajna ze względu na swoją energooszczędność i wygodę.

Praktyczna i bezpieczna łazienka

Stosując się do wszystkich powyższych kroków, jesteśmy w stanie stworzyć optymalne oświetlenie we własnej łazience. Zalecamy stosowanie opraw najwyższej jakości, ze względu na własne bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *