Oparzenia – jakie się zachować, gdy do nich dojdzie?

Wszystkie sytuacje tak naprawdę mogą być potencjalnym miejscem urazów – w tym oparzeń. Oparzenia to urazy skóry, które mogą być spowodowane ciepłem, chemikaliami lub elektrycznością. Gorące płyny, takie jak gorąca woda do kąpieli, jedzenie i napoje, są najczęstszą przyczyną oparzeń u dzieci. Również oparzenia mogą być spowodowane ekspozycją na słońce, ogniskami, i fajerwerkami. Objawy wynikające z oparzeń obejmują:

  • ból,

  • zaczerwienienie,

  • obrzęk,

  • pęcherze,

  • łuszczenie się skóry.

U osoby z ciężkimi oparzeniami mogą również wystąpić trudności w oddychaniu, obniżona czujność lub utrata przytomności oraz oznaki wstrząsu.

Rodzaje oparzeń

Oparzenia są klasyfikowane według ich głębokości. Głębokość i rozmiar oparzeń są ważne przy określaniu ich leczenia.

Główne rodzaje oparzeń to:

Powierzchowne (pierwszego stopnia)

Te oparzenia są ograniczone tylko do górnej warstwy skóry. Powodują zaczerwienienie, ból i łagodny obrzęk skóry bez pęcherzy. Typowym przykładem są oparzenia słoneczne (bez pęcherzy). Te oparzenia goją się samodzielnie i można je leczyć w domu stosując opatrunki hydrożelowe.

Częściowe (drugiego stopnia): te oparzenia obejmują uszkodzenie zewnętrznej warstwy skóry i warstwy pod spodem. Spalony obszar będzie wyglądał na czerwony z pęcherzami, a skóra może puchnąć i być bolesna. Oparzenia częściowe zwykle goją się w ciągu dwóch do trzech tygodni, często bez blizn. Jednak gojenie może potrwać dłużej w przypadku cięższych oparzeń.

Oparzenia trzeciego stopnia są to najgłębsze i najpoważniejsze rodzaje oparzeń, które obejmują wszystkie warstwy skóry i mogą obejmować uszkodzenia struktur, takich jak mieszki włosowe, gruczoły potowe i zakończenia nerwowe. Oparzenia te mogą wyglądać na woskowobiałe, zwęglone lub skórzasto-brązowe. Chociaż są ciężkie, mogą w ogóle nie być bolesne z powodu uszkodzenia zakończeń nerwowych pod skórą. Te oparzenia wymagają specjalistycznej pielęgnacji, w tym przeszczepu skóry.

Pierwsza pomoc w przypadku drobnych oparzeń

Drobne oparzenia (w tym oparzenia słoneczne) można leczyć w domu. Gdy wystąpi niewielkie oparzenie spuść zimną wodę na spalony obszar lub nałóż zimny kompres na kilka minut. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty – takie jak paracetamol lub ibuprofen – mogą pomóc zmniejszyć ból. Delikatnie należy oczyścić oparzenia – nie szorować – wodą i łagodnym mydłem. Na ranę można nałożyć maść z antybiotykiem. W celu ochrony przed oparzeniami można używać sterylnych nieprzywierających gazików lub bandaży, opatrunki te należy zmieniać codziennie.

Jednak bandaże mogą stwarzać ryzyko zadławienia się bardzo małych dzieci i nie powinny być używane w tej grupie wiekowej. Pęcherze, które są nienaruszone, należy pozostawić w spokoju. Ponadto na oparzenia nie należy stosować masła, proszków ani innych domowych środków, ponieważ mogą one pogłębić rany i zwiększyć ryzyko infekcji. Oparzenia leczone w domu należy uważnie obserwować pod kątem oznak infekcji. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *