Odpady natury budowlanej – jaki jest problem i co z tym zrobić?

Odpady budowlane stanowią ogromny problem, ponieważ każdego roku na wysypiska trafiają ogromne ilości materiałów, zarówno starych, jak i nowych. Dlaczego tak jest i co możemy z tym zrobić? Razem z https://wgg.com.pl/ postaramy się znaleźć odpowiedź.

Przez ostatnie dwie dekady Polska znajdowała się w okresie boomu budowlanego, w całym kraju zbudowano ogromną ilość domów. Teraz, gdy budownictwo mieszkaniowe spowalnia, infrastruktura rozwija się, a chociaż budownictwo mieszkaniowe zwolniło, nadal się dziej. Podczas gdy trwająca mania budowlana może być dobrodziejstwem dla australijskiej gospodarki, ta fala ma wady dla środowiska. Każdego roku przemysł budowlany i rozbiórkowy w Polsce wytwarza miliony ton odpadów. To prawie jedna trzecia wszystkich odpadów wytwarzanych w kraju. A problem narasta…

Większość tych odpadów pochodzi z projektów na dużą skalę, w tym infrastruktury i budowy dużych budynków komercyjnych i wielorodzinnych. Ale nawet podczas budowy pojedynczych domów lub przeprowadzania remontów powstaje ogromna ilość niepotrzebnych odpadów. Chociaż 67% odpadów budowlanych jest ostatecznie poddawanych recyklingowi, to wciąż ogromna ilość odpadów trafia co roku na składowiska. Wiele z tych odpadów to doskonale nadający się do wykorzystania produkt w postaci ścinków i nadwyżek.

Śmieci budowlane – na czym polega problem?

Dlaczego tak trudno jest ograniczyć ilość odpadów na budowach? Wiele z nich sprowadza się do fragmentarycznego charakteru branży, gdyż ludzie, którzy zatrudniają budowniczych, często stwierdzają, że mają niewielki wpływ na to, co dzieje się na placu budowy. W tradycyjnym układzie brakuje koordynacji lub komunikacji między budowniczymi, wykonawcami i podwykonawcami, więc trudno jest wdrożyć plany gospodarki odpadami. Nawet jeśli budowniczy i wykonawca zgadzają się co do praktyk gospodarowania odpadami, podwykonawcy pracujący na budowie mogą nadal lekceważyć te umowy.

W przypadku większych projektów, takich jak te prowadzone przez rząd lub duże firmy budowlane, strumienie odpadów można segregować w różnych pojemnikach, co jest najlepszym sposobem na zapewnienie recyklingu materiałów. Na placach budowy może znajdować się pojemnik na beton, jeden na metale, jeden na plastik itp. Jednak na mniejszych placach, zwłaszcza w miastach, często brakuje miejsca. Większość projektów mieszkaniowych kończy się umieszczaniem wszystkich odpadów w jednym koszu i może to spowodować zanieczyszczenie, co może zmniejszyć możliwość ponownego wykorzystania tych materiałów.

Zmiana postaw

Kultura i postawa również odgrywają ważną rolę w zapobieganiu postępowi. „Jedną z najważniejszych barier w ograniczaniu ilości odpadów jest opór wobec zmian. W społeczności zainteresowanej zrównoważonym budownictwem toczy się debata na temat tego, jak najlepiej zmienić te postawy. Surowe regulacje rządowe nie zawsze działają tak dobrze, jak ludzie zakładają. Z powodu tych komplikacji – zachęty finansowe działają lepiej niż mandaty rządowe, zwłaszcza w konkurencyjnej branży, w której wielu budowniczych po prostu próbuje przetrwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *