Do czego służą myjnie dezynfektory?

Utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest niezwykle istotne, zwłaszcza gdy prowadzisz praktykę stomatologiczną, weterynaryjną lub lekarską.

Najbezpieczniejszym sposobem zapewnienia opieki zdrowotnej w takich sytuacjach jest przestrzeganie kodeksu postępowania:

  • odkażanie,

  • montaż,

  • sterylne przetwarzanie,

  • sterylne przechowywanie,

  • dystrybucja.

Dekontaminacja, czyli usuwanie brudu z przedmiotów, jest pierwszym i najważniejszym krokiem w sterylizacji sprzętu i krytycznym łagodzeniu potencjalnej infekcji. W tym miejscu z pomocą przychodzą myjnie-dezynfektory. W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się stały wzrost wykorzystania myjni-dezynfektorów do czyszczenia narzędzi w placówkach medycznych przed ich sterylizacją. Znalezienie takiego, który charakteryzuje się wszechstronną wszechstronnością, może uratować Twoje urządzenia zabezpieczające w środowiskach chirurgicznych i niechirurgicznych.

Co to jest myjnia-dezynfektor?

Myjnia-dezynfektor to maszyna służąca do automatycznego czyszczenia i dezynfekcji narzędzi w gabinetach lekarskich, klinikach i centrach medycznych. Zasadniczo myjnie dezynfektory to zmywarki klasy medycznej, które gwarantują usuwanie brudu i zanieczyszczeń z narzędzi za pomocą systemu natryskowego o wysokiej intensywności. Mogą również mieć możliwość termicznej dezynfekcji instrumentu przed przeniesieniem go do sterylizatora.

Korzystanie z myjni-dezynfektora to jeden z najlepszych sposobów czyszczenia i dezynfekcji instrumentów medycznych wielokrotnego użytku. W rzeczywistości wytyczne medyczne sugerują, że wszędzie tam, gdzie to możliwe, należy wpajać korzystanie ze sprzętu takiego jak myjnie-dezynfektory jako bezpieczniejszej i skuteczniejszej alternatywy dla ręcznego czyszczenia rąk.

Myjnie-dezynfektory są powszechnie stosowane w placówkach medycznych i farmaceutycznych w celu przygotowania towarów do przyszłej sterylizacji w autoklawie lub do dezynfekcji towarów do późniejszego użycia. Niemniej jednak ten proces obróbki przedmiotów jest niezbędny do zapewnienia wolnego od zanieczyszczeń, bezpiecznego środowiska, dostępnego zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.

Jak działa myjnia-dezynfektor?

W zależności od wymagań można zastosować różne myjnie-dezynfektory. Autonomiczna klinika może potrzebować mniejszego sprzętu, podczas gdy szpital potrzebowałby znacznie większej maszyny, aby sprostać zapotrzebowaniu na „mycie” dużej ilości sprzętu medycznego wielokrotnego użytku. Typowa myjnia-dezynfektor czyści standardowe instrumenty medyczne i dentystyczne, korzystając z kilku ważnych etapów.

Pierwszym etapem cyklu myjni-dezynfektora jest usunięcie z naczyń zanieczyszczeń zarówno stałych, jak i płynnych. Aby zapobiec koagulacji białek i późniejszemu osadzaniu się zanieczyszczeń na powierzchni instrumentu, stosuje się temperaturę poniżej 45°C. Następnie jest mycie, płukanie, dezynfekcja termiczna, a na koniec – etap suszenia, podczas którego do suszenia narzędzi wykorzystuje się gorące powietrze. Korzystanie z myjni-dezynfektora pozwala zaoszczędzić czas na myciu i suszeniu sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *