Świat od dziesięcioleci wykorzystuje światło ultrafioletowe (UV) jako narzędzie. Jego zdolność do sterylizacji sprawiła, że jest niezbędny do picia wody dla miliardów ludzi. Laboratoria badawcze używają silnych lamp UV do czyszczenia zarazków z wrażliwego sprzętu. Szpitale i placówki medyczne używają światła UV do dezynfekcji i odkażania powierzchni i narzędzi.
Ale dlaczego? Co sprawia, że światło UV jest tak wyjątkowe? Czym właściwie jest światło UV i czym różni się od „normalnego” światła? A co najważniejsze, jak działa lampa uvc, gdy w grę wchodzi:
- sterylizacja,
- czyszczenie,
- dezynfekcja.
Co to jest światło UV? Światło ultrafioletowe jest dosłownie poza najbardziej niebieskim światłem, jakie widzą nasze oczy. Podczas gdy widzialne fale świetlne mają długość od 380 do 740 nanometrów, ultrafiolet osiąga tylko 400 nm i spada tak nisko, jak 10 nm. To powoduje, że zasadniczo całe światło UV jest poza zasięgiem widzenia. W jaki sposób światło UV zabija zarazki? Chodzi o to, że światło UV jest podzielone na trzy mniejsze pasma: UV-A (fale długie), UV-B (fale średnie) i UV-C (fale krótkie). UV-A ma najdłuższą długość fali i jest najbliżej widzialnej części widma. UV-C ma bardzo krótkie długości fal i dlatego jest niezwykle energetyczne.
Podobnie jak w przypadku światła słonecznego, promieniowanie UV powoduje ciepło na naszej skórze, ale może również uszkadzać komórki skóry do tego stopnia, że stają się guzami, skutecznie niszcząc znajdującą się tam wcześniej skórę. Ten sam rodzaj procesu (choć nieco łagodniejszy) powoduje podrażnienie i zaczerwienienie po oparzeniu słonecznym. Nauka stojąca za tym wszystkim jest rozumiana od prawie 150 lat. Kiedy zrozumieliśmy, w jaki sposób i dlaczego światło UV uszkadza materię (np. Skórę), i kiedy byliśmy w stanie ją okiełznać, zaczęliśmy używać tej nowej broni przeciwko naszym biologicznym wrogom.
Ponieważ zarazki, mikroby i bakterie są żywymi organizmami zbudowanymi z DNA, promieniowanie UV również je uszkadza. Dlatego ekspozycja na intensywne lub długotrwałe promieniowanie UV może pomóc w zniszczeniu tych chorobotwórczych organizmów i uwolnić powierzchnie od niebezpiecznych organizmów.
Czy światło UV może zabijać wirusy i bakterie?
Tak. Światło UV-C, w odpowiednich warunkach, jest jedynym światłem UV, które zostało skutecznie przetestowane pod kątem inaktywacji wirusów i zabijania bakterii, zgodnie z kilkoma badaniami. Ten rodzaj światła UV jest również nazywany bakteriobójczym UV.
Według badań, oświetlenie UV-A i UV-B ma zdolność zabijania bakterii, ale ma ograniczoną skuteczność w inaktywacji wirusów. Oświetlenie UV-A jest stosowane od wielu lat do skutecznej sterylizacji i zabijania bakterii w placówkach służby zdrowia, hotelach i innych obiektach. Szpitale i placówki medyczne intensywnie wykorzystują światła UV, gdzie ryzyko infekcji jest wysokie i kosztowne. Używane stołach, blatach, zlewach, kranach i wielu innych typowych miejscach, światła te pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się kosztownych infekcji związanych z opieką zdrowotną. takich jak infekcje gronkowcem.