7 pytań, które trzeba zadać firmie montującej klimatyzację

Każdy musi wcześniej czy później wymienić lub ulepszyć swój klimatyzator. Systemy klimatyzacji mogą kosztować dużo pieniędzy, dlatego musisz znaleźć doświadczonego i pomysłowego technika, który wie, czym jest profesjonalny montaż klimatyzatora Poznań. Zadawanie pytań jest zawsze rozsądne, ale czego dokładnie należy się dowiedzieć od instalatora klimatyzatora? Oto kilka pytań na początek.

1. Jaka jest gwarancja na tę usługę?

Ważne jest, aby wiedzieć, jak długo obowiązuje gwarancja na instalację nowego systemu klimatyzacji i co jest zapisane drobnym drukiem. Niektóre gwarancje wymagają regularnego serwisowania i konserwacji systemów w celu zachowania ważności.

2. Jaki typ układu klimatyzacji polecacie? Czemu?

Musisz także dowiedzieć się, który system będzie pasował do wielkości Twojego domu. Do schłodzenia małego domu wystarczy jeden klimatyzator; jednak w przypadku większych mieszkań klimatyzatory z jednostką centralną będą bardziej wydajne i opłacalne. Ich instalacja z góry może kosztować więcej, ale koszty operacyjne klimatyzatorów z jednostkami centralnymi są z czasem znacznie niższe.

3. Jak mogę obniżyć rachunki za media z moim nowym systemem klimatyzacji?

Systemy klimatyzacyjne są drogie w obsłudze i utrzymaniu. Twój technik poinformuje Cię, jak:

  • zwiększyć wydajność systemu
  • obniżyć rachunki za media.

Na szczęście nowoczesne technologie ogrzewania i chłodzenia pod wieloma względami drastycznie poprawiają efektywność systemów klimatyzacji. Możesz dowiedzieć się o energooszczędnych opcjach od doświadczonego technika.

4. Jaka jest najlepsza marka klimatyzacji?

To zależy. Dostępnych jest wielu producentów systemów klimatyzacji. Doświadczeni technicy zainstalowali i używali większości marek na rynku, dzięki czemu mogą wydać świadomą opinię na temat każdego z nich. Ich zadaniem jest również zrozumienie zalet i wad każdej marki. Są w stanie doradzić, który system klimatyzacji najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

5. Jaki jest orientacyjny koszt instalacji klimatyzacji?

Przed podjęciem decyzji o zakupie i instalacji klimatyzacji trzeba wiedzieć, ile to kosztuje. Twój technik może obliczyć i oszacować całkowitą cenę. Jeśli to przekracza Twój budżet, rozważ znalezienie tańszej marki lub skontaktuj się z inną firmą.

6. Czy masz uprawnienia do instalowania systemów klimatyzacji?

W niektórych miejscach technicy nie muszą posiadać licencji wydawanych przez państwo. Mimo to rozsądnie byłoby udać się do licencjonowanego technika, ponieważ instalacja może się nie udać. Jeśli technik jest licencjonowany, będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie za wadliwą pracę. W przypadku nielicencjonowanych techników być może będziesz musiał sam zapłacić rachunek, jeśli coś pójdzie nie tak. Profesjonaliści, którzy działają bez licencji, mogą być tańsi w zatrudnieniu, ale korzystanie z ich usług wiąże się z pewnym ryzykiem.

7. Czy Twoja firma jest ubezpieczona?

Poza licencjami należy sprawdzić, czy firma instalacyjna jest ubezpieczona. W ubezpieczonej firmie masz zabezpieczenie od odpowiedzialności. Ubezpieczenie pokryje wszelkie szkody wyrządzone w Twoim domu podczas konfiguracji systemów.

Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *