Aby jeździć swoim pojazdem silnikowym po polskich (i nie tylko) drogach, musisz mieć aktywną i ważną polisę ubezpieczeniową. Wszyscy właściciele pojazdów są zobowiązani do zainwestowania w ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa ma jednak ograniczoną ochronę. Jeśli chcesz chronić swój pojazd przed klęskami żywiołowymi i zdarzeniami spowodowanymi przez człowieka, potrzebujesz kompleksowego ubezpieczenia.
Taki plan umożliwia również uzyskanie szerokiego zasięgu z pomocą dodatkowych opcji, z których jednym jest pomoc drogowa. Pozwól nam wyjaśnić, czym jest pomoc drogowa w ubezpieczeniach samochodowych i dlaczego jest to niezbędne, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zobaczysz to na tej stronie.
Co to jest pomoc drogowa w ubezpieczeniu samochodu?
Jak sama nazwa wskazuje, pomoc drogowa to natychmiastowa pomoc, którą możesz uzyskać w przypadku awarii pojazdu, zwłaszcza gdy najmniej się tego spodziewasz. Jest to rodzaj dodatkowego zabezpieczenia, który umożliwia skontaktowanie się z ubezpieczycielem w celu uzyskania pomocy w szybkim uruchomieniu silnika pojazdu, wymiany przebitej opony, uzyskaniu wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć do najbliższej stacji benzynowej, a nawet holowaniu pojazdu do najbliższego warsztatu.
Zasadniczo ubezpieczenie na pomoc drogową pomaga radzić sobie w frustrujących sytuacjach, gdy pojazd się zepsuje lub będzie działał nieprawidłowo, i zapewni ulgę. Większość ubezpieczycieli samochodowych w Polsce oferuje pomoc drogową jako dodatek do kompleksowych planów ubezpieczenia samochodu.
Ile kosztuje pomoc drogowa?
Koszt pomocy drogowej w ubezpieczeniach samochodowych różni się w zależności od ubezpieczyciela. Podstawowy koszt dodatkowej ochrony drogowej zależy od kilku czynników związanych z typem posiadanego pojazdu i jego wiekiem. Na przykład koszt premium w przypadku sedanów, samochodów kompaktowych i samochodów typu hatchback jest zwykle niższy niż w przypadku SUV-ów i luksusowych samochodów. Czynniki geograficzne, takie jak miasto, w którym mieszkasz, dostępność warsztatów itp., również wpływają na koszt składki ubezpieczeniowej.
Jak działa ubezpieczenie pomocy drogowej?
Jeśli Twój pojazd ulegnie nagłej awarii, nie musisz szukać pomocy. Zamiast tego powinieneś zadzwonić do swojego ubezpieczyciela samochodu i ocenić swoją sytuację. Ubezpieczyciel skontaktuje się wówczas z najbliższym warsztatem w swojej sieci, a przedstawiciel warsztatu przyjedzie do miejsca, w którym utkniesz ze swoim samochodem, i Ci pomoże. Mechanik naprawi Twój pojazd lub odholuje go do warsztatu w zależności od rodzaju awarii. Możesz również wezwać pomoc, aby zatankować pojazd do najbliższej skrzyni z benzyną, ale musisz zapłacić za paliwo. Ponieważ zapłaciłbyś już składkę za to ubezpieczenie, otrzymasz pokrycie kosztów do wysokości sumy ubezpieczenia w ramach pomocy drogowej. Pozostałe koszty musisz ponieść z własnej kieszeni. W wielu przypadkach możesz zadzwonić do ubezpieczyciela w celu uzyskania pomocy drogowej, nawet jeśli nie masz wykupionego ubezpieczenia.