Czy warto kupować żywność ekologiczną?

Nie ulega wątpliwości, że żywność ekologiczna jest bardziej wartościowa z punktu widzenia smaku, zdrowia i dobrego samopoczucia od żywności konwencjonalnej. W ekologicznych warzywach i owocach znajduje się nie tylko mniej szkodliwych pestycydów i metali ciężkich, ale przede wszystkim ich skład jest bogatszy pod względem witamin i składników odżywczych. Zdrowsze i bardziej wartościowe jest również ekologiczne mięso, produkty mleczne, czy produkty pełnoziarniste. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup żywności ekologicznej, sprawdź czym powinna się ona wyróżniać.

Czym charakteryzują się produkty ekologiczne?

Istnieje wiele sprawdzonych sklepów z żywnością ekologiczną. Doskonałym tego przykładem jest supermarket BeMuke – https://bemuke.pl/, który działa na terenie Wrocławia i okolic. Zanim jednak zdecydujesz się na ekologiczne zakupy, warto dowiedzieć się, czym właściwie są te naturalne produkty.

Żywność ekologiczna oznacza produkty wysokiej jakości pozyskiwane z surowców roślinnych lub zwierzęcych. Są one uprawiane lub hodowane w gospodarstwach ekologicznych, czyli takich, które unikają stosowania sztucznych środków chemicznych ochrony roślin, sztucznych nawozów, dodatków do pasz, czy regulatorów wzrostu. Produkty tego typu są więc bezpieczne dla zdrowia, a także zawierają wiele witamin, składników mineralnych oraz odżywczych niezbędnych dla zachowania dobrego samopoczucia. W odróżnieniu od produktów konwencjonalnych, ekologiczna mąka gryczana, czy sery kozie pozbawione są toksycznych substancji, co poza pozytywnym wpływem na organizm gwarantuje im naturalny smak. Produkty ekologiczne są pozbawione sztucznych wzmacniaczy smaku i aromatu.

Dodatkowo warto podkreślić, że żywność ekologiczna produkowana jest bez GMO (Genetycznie Modyfikowanych Organizmów). Na żadnym etapie produkcji nie jest również poddawana działaniu promieniowania jonizującego. Produkty naturalne są także przyjazne dla środowiska ze względu na wyeliminowanie sztucznych substancji chemicznych.

Sklep ekologiczny dostawa – zamawiaj prosto do domu

Wzrost zainteresowania ekologiczną żywnością spożywaną przez konsumentów sprawił, że pojawiła się potrzeba certyfikacji produktów ekologicznych. Samo oznakowanie produktów napisem „Bio” lub „Eko” może wprowadzać w błąd, dlatego oprócz tego warto poszukiwać na opakowaniach specjalnego logo symbolizującego produkcję ekologiczną. Ma ono postać liścia utworzonego z gwiazd na zielonym tle. Obok natomiast powinien znaleźć się numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega dany producent żywności, np. PL-EKO-O7. Obligatoryjne jest także określenie danego rolnictwa, np. Rolnictwo UE.

Produkty posiadające na etykiecie takie oznaczenia całkowicie spełniają wymagania ustawy o rolnictwie ekologicznym. Posiadany certyfikat jest natomiast dla konsumenta gwarancją, że co najmniej 95% składników wchodzących w skład zakupionego produktu zostało wyprodukowane ekologicznymi metodami. Certyfikat stanowi także swego rodzaju potwierdzenie, że produkt był kontrolowany na każdym etapie swojego powstawania, czego niestety nie można powiedzieć o dostępnych w sprzedaży nieoznakowanych surowcach.

Jeśli ze względu na zdrowie swoje oraz najbliższych planujesz wprowadzić do swojego jadłospisu żywność ekologiczną, zapewne zastanawiasz się, gdzie kupować zaufane produkty. Jeśli w pobliżu domu nie masz sklepu posiadającego stosowne certyfikaty, postaw na sprawdzony sklep internetowy. Sklep ekologiczny dostawa pod same drzwi jest nie tylko wygodna, ale zwalnia cię również z obowiązku sprawdzania wszystkich etykiet zakupionych produktów. Warto więc zaufać przetestowanym dostawcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *