Co studiować, żeby pracować jako kierownik

Wyższe stanowiska firmowe kuszą prestiżem oraz większymi zarobkami. Dotyczy to zwłaszcza pozycji kierownika, która w niektórych kręgach ma status wręcz mityczny. Co w takim razie zrobić, aby nim zostać? Ciężko i długo pracować? A może studiować odpowiedni kierunek studiów?

Kierownik – kto to taki?

Osobowość skutecznego kierownikaW nomenklaturze korporacyjnej kierownik to manager, określany też jako planista bądź lider danego zespołu, zajmującego się wyodrębnionymi czynnościami. Motywuje, przewodzi oraz sprawuje kontrolę lub nadzór nad podległymi mu pracownikami. Stanowisko to wyewoluowało z koncepcji, u podstaw której leży stałe poprawianie funkcjonalności organizacji. Bardzo często jest on wyodrębnionym członkiem załogi, który stanowi bufor pomiędzy radą nadzorczą bądź właścicielami a kadrą pracowniczą. Ma on ułatwiać nie tylko komunikację pomiędzy tymi szczeblami, ale również nie dopuszczać w niej do nieporozumień.

Jak zostać kierownikiem?

Mimo iż bardzo często natrafić można na oferty pracy na stanowisko kierownicze, nie ma szkoły wyższej ani żadnej instytucji, która gwarantuje otrzymanie tego tytułu. Przeważnie zyskuje je pracownik z wieloletnim stażem, który w oczach właścicieli danego przedsiębiorstwa zdobył odpowiednie kompetencje. Wówczas może on reprezentować ich bezpośrednio poza firmą, jak i w ramach niej. Żadne studia na świecie nie zapewniają stanowiska kierowniczego. Jedynie silna wola, ciężka praca i nieco szczęścia. Najczęściej jednak to bardzo duża ilość czasu poświęconego danemu przedsiębiorstwu oraz niewątpliwy talent do zarządzania ludźmi.

Kierownik a rzeczywistość

Bardzo często okazuje się, iż kierownik wcale nie wdrapał się na swoje stanowisko po drabinie, którą skonstruował, lecz opierając się o plecy innych pracowników. W rzeczywistości takie osoby wykazują dużo większe zainteresowanie kwestią dowodzenia, przewodzenia oraz kontroli. Niektórzy traktują stanowisko kierownika jako naturalny stopień awansu, inni namiastkę władzy w danej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *