Co robić gdy masz zalaną piwnicę?

Burze i ulewy w mieście Szczecin mogą szybko zalać Twoją piwnicę i stworzyć prawdziwy bałagan. Brodząc przez przemoczone pudła z książkami, przemoczoną wykładzinę, pływające miski z karmą dla psów i mokre meble, możesz czuć się sparaliżowany i nie wiedzieć co robić.

Ale nie zwlekaj. Eksperci zapewniający sprzątanie po zalaniu Szczecin twierdzą, że należy szybko usuwać wodę i naprawiać szkody spowodowane przez zatkane odpływy, wadliwe pompy ściekowe lub zapchane rynny. Pleśń może zacząć rosnąć w ciągu 24 do 48 godzin(!). Będziesz chciał doprowadzić do porządku wszystkie wilgotne rzeczy i wysuszyć je tak szybko, jak to możliwe.

Ze względów bezpieczeństwa skontaktuj się nie tylko z firmą zapewniającą profesjonalne sprzątanie po zalaniu Szczecin, ale też z zakładem energetycznym, bądź elektrykiem urzędującym w mieście Szczecin – jeśli w piwnicy znajduje się duża ilość stojącej wody. Być może będziesz musiał odłączyć usługę przed wejściem do wody. Nie dotykaj niczego elektrycznego. Czyszczenie po zalaniu może się zacząć dopiero wtedy, gdy nie będzie żadnych wątpliwości co do zachowania bezpieczeństwa w tym miejscu.

Sfotografuj następstwa zalania

Niezależnie od tego, czy planujesz zgłosić roszczenie ubezpieczeniowe, czy nie, szybko wyjmij telefon – zrób zdjęcia i nagraj wideo z zalanego obszaru, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zanim czyszczenie po zalaniu stanie się faktem. Jeśli złożysz roszczenie, ta informacja może pomóc likwidatorowi ocenić Twoją stratę. Po sfotografowaniu wszystkiego zacznij wyrzucać przedmioty, które mogą przyciągać pleśń, takie jak:

  • ubrania,
  • pościel,
  • poduszki,
  • kartony,
  • torby papierowe,
  • łatwo psujące się jedzenie.

 Najważniejsze jednak jest to, aby usunąć wodę tak szybko, jak to możliwe. Kilka centymetrów stojącej wody można zwykle usunąć za pomocą specjalnego odkurzacza. Jeśli nie masz takiego odkurzacza, kup lub wypożycz. W przypadku poważnych uszkodzeń spowodowanych przez wodę może być potrzebna profesjonalna firma sprzątająca – całe szczęście w mieście Szczecin znajdziesz kilka godnych zaufania.  Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, dezynfekcja na profesjonalnym poziomie również nie będzie potrzebna – choć jest wskazana. Tutaj możesz użyć ręczników do wytarcia wody, ale należy je natychmiast wyprać i wysuszyć, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Wysusz wnętrze piwnicy

Użyj osuszaczy i wentylatorów do przemieszczania powietrza, zniechęcając pleśń do rozwoju. Aby zapewnić najlepszą cyrkulację powietrza, osuszacze należy trzymać w odległości co najmniej sześciu do ośmiu cm od ścian. Czyść ich filtry mniej więcej raz w tygodniu, aby wentylator działał wydajnie. Ciągle uruchamiaj klimatyzację. Wyrzuć mokre pudełka.

Wyszoruj podłogę

Płytki winylowe, linoleum i inne twarde powierzchnie można szorować roztworem zawierającym nie więcej niż jedną szklankę wybielacza chlorowego na jeden litr wody. Podczas tego procesu należy mieć założone gumowe rękawice i okulary ochronne oraz wietrzyć pomieszczenie.

Oczyść rynny, rury spustowe i odpływy

Załóż gumowe rękawiczki i sprawdź wszystkie odpływy. Pozbądź się wszelkich liści, gałązek i błota. Zdejmij sitko odpływowe i dobrze je wyczyść, a jeśli to konieczne, użyj tłoka lub węża hydraulicznego, aby wyczyścić odpływ. Wyrzuć rynny i rury spustowe w całym domu.

Oczywiście – nie musisz tego wszystkiego robić samodzielnie. Jeśli brakuje Ci czasu, wiedzy, czy narzędzi – firma oferująca czyszczenie po zalaniu na pewno Ci pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *