Uprawnienia na wózek widłowy – czy zdobędziesz je wyłącznie na kursie?

Praca operatora wózka widłowego to dobry pomysł na życie zawodowe dla osób, które szukają dla siebie pomysłu na zawód. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to praca dla każdego, a jednocześnie jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Aby zostać operatorem wózka widłowego, trzeba odbyć kurs, a także zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Uprawnienia na wózek widłowy zdobywa się na specjalistycznych kursach realizowanych w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych. Niedopuszczalne jest uczenie operatorów w praktyce – zatrudnianie w magazynie, a następnie przygotowanie do pracy poprzez praktykę na wózkach. Do pracy jako operator może być dopuszczona jedynie osoba, która ukończyła pozytywnie kurs i ma wszystkie dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Każda inna osoba, która wsiada do wózka widłowego, robi to wbrew przepisom prawa pracy.

Jak zrobić kurs na operatora wózków widłowych?

Kurs na operatora wózków widłowych jest dosyć wymagający, naładowany zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną. Nie jest jednak mocno czasochłonny – cały kurs trwa zaledwie 35 godzin. To niewiele czasu, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak szybko można zdobyć nowe uprawnienia i od razu przystąpić do pracy zawodowej. W poszukiwaniu dobrych kursów, warto zwracać uwagę na sprawdzone i renomowane firmy szkoleniowe, które mają doświadczenie w realizowaniu kursów zawodowych dla różnych branż. W każdej firmie szkoleniowej zakres materiału i zagadnień podejmowanych na kursie jest taki sam – jest to z góry ustalone przez Urząd Dozoru Technicznego, który sprawuje kontrolę nad tego rodzaju kursami. Wybierając kurs, zwracajmy uwagę na to, jakie są opinie o danej firmie, szczególnie wśród osób, które już ukończyły szkolenie i mają zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Nie jest natomiast dobrym pomysłem kierowanie się kryterium ceny – najtańsze kursy mogą pozostawiać wiele do życzenia pod względem jakości.

Przydatne dodatkowe umiejętności

Branża związana z wózkami widłowymi stale się rozrasta, co jest związane z rosnącą popularnością tego rodzaju pojazdów magazynowych. Każdy większy sklep internetowy, sklep wielkopowierzchniowy, hala produkcyjna czy firma usługowa potrzebuje magazynu, a co za tym idzie – także dobrej klasy sprzętu, dzięki któremu praca będzie przebiegała szybko i sprawnie. Warto więc zainteresować się nie tylko kursami na operatora wózków, ale również zdobyciem kwalifikacji w zakresie ich naprawy i serwisowania. Dzięki temu można znacznie poszerzyć swoje możliwości zawodowe. Jeśli chcesz naprawiać wózki widłowe serwis powinien być przede wszystkim solidny, sprawny oraz doświadczony. Przydadzą się umiejętności dotyczące naprawy starych pojazdów magazynowych, ale również takich, które są nowoczesne, zawierają sporo elektroniki i nowych technologii. Im bardziej wszechstronny będzie taki serwis, tym większa szansa na to, że będzie miał regularny napływ nowych i stałych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *