Jak przygotować dziecko do podróży autokarem?

Podróż autokarem, szczególnie na długim dystansie, może być męcząca i monotonna nawet dla dorosłego. Nic więc dziwnego, że dzieci takie podróżowanie mogą znosić jeszcze gorzej i przez całą drogę marudzić. Jednak wszystko zależy od naszego nastawienia i od przygotowania malucha do podróży. Im bardziej zadbamy o komfort i wygodę jeszcze przed wyjazdem, tym większą możemy mieć pewność, że cała – nawet długa – trasa upłynie bez większych problemów i w spokoju.

Przygotowania dziecka do podróży autokarem warto rozpocząć już z pewnym wyprzedzeniem, na kilka dni przed wyjazdem. Wiele zależy także od tego, jak długa podróż się zapowiada. Jeśli to jest transport osób Kraków czy inny przejazd krajowy, z pewnością nie będzie to kilkunastogodzinna podróż. Jeśli jednak planujemy wyjazd za granicę, autokarowe siedzenie może być dla malucha wyjątkowo nużące i niewygodne. Zadbajmy więc przede wszystkim o komfort dziecka, a także upewnijmy się, czy w czasie podróży będą robione postoje na ewentualne rozprostowanie nóg czy skorzystanie z toalety. Raz na jakiś czas zarówno dzieci, jak i dorośli powinni mieć możliwość wyjścia z autokaru, zaczerpnięcia świeżego powietrza i po prostu rozprostowania kości.

Aby maluch się nie nudził

Żeby dziecko nie nudziło się w czasie długiej podróży, warto zabrać ze sobą jego ulubione zabawki, kilka książeczek czy tablet z bajkami. Konkretne przedmioty są tu uzależnione od wieku dziecka. Niemowlę raczej większość podróży prześpi, dziecko w starszym wieku musi mieć coś, aby się nie nudziło. Oczywiście, warto również zadbać o odpowiedni zapas picia i jedzenia, aby podróż nie upływała pod znakiem: mamo, chce mi się pić. Rodzice maluchów, które mają problemy z chorobą lokomocyjną, również powinni z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o podróż. Przede wszystkim, warto dzieciom podać leki, które nieco uspokoją ich organizm w czasie jazdy. Dobrze jest też znaleźć miejsce gdzieś blisko drzwi, aby w razie potrzeby można było szybko wysiąść.

Zadbaj o komfortowy i wygodny pojazd

Autokary czy busy, jakimi przewożeni są pasażerowie, mocno się od siebie różnią. Na polskich drogach możemy spotkać zarówno stare, mocno zużyte busy, jak i autokary, które są pod każdym względem super nowoczesne. Jeśli planujemy podróż z dzieckiem, tym bardziej musimy zadbać o to, by środek transportu był wygodny, komfortowy i zapewniał bezproblemową podróż. Zanim zdecydujemy się na konkretny środek transportu, upewnijmy się, czy autokar ma regulowane siedzenia, czy można je rozłożyć, czy są wyposażone w podstawi na napoje, czy jest klimatyzacja i możliwość zasłonięcia szyb. Dla komfortu małego dziecka jest to niezwykle ważne. Nie ma bowiem nic gorszego niż podróżowanie latem z dzieckiem w busie bez klimatyzacji lub w zimie korzystanie z przejazdu bez ogrzewania. Nawet, jeśli za komfortowy bus trzeba zapłacić więcej niż za najtańsze przejazdy, na wygodzie najmłodszych zdecydowanie nie wato oszczędzać.

Artykuł przygotowano wspólnie z firmą www.royalbus.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *