Organizacja pogrzebu w Szczecinie —  jak wygląda w praktyce?

Śmierć jest najtrudniejszym momentem w życiu każdego człowieka. Niezależnie od wszystkich emocji każdy pragnie godnie pożegnać bliską osobę. Jakie usługi pogrzebowe oferowane są w Szczecinie.

Usługi pogrzebowe Szczecin

Szczecin jest miastem, który niewątpliwie słynie z jednego z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce. Drugi cmentarz co do wielkości w Europie oraz jego zielona architektura sprawia, że mimo malejącej liczby grobów ziemnych, to właśnie tam rodziny pragną zorganizować uroczystości żałobne, a nie na cmentarzu zachodnim.  W lokalizacji Cmentarza Centralnego w Szczecinie znajduje się wiele zakładów pogrzebowych, jednak biura dobrych firm pogrzebowych można znaleźć również w centrum miasta.

Śmierć bliskiej osoby – co robić?

Jeśli do śmierci doszło w szpitalu lub w hospicjum lekarz dyżurujący wystawi kartę zgonu, a następnie ciało zmarłego zostanie przeniesione do szpitalnej chłodni. Inaczej jednak wygląda sytuacja, kiedy śmierć zjawia się w domu. W takiej sytuacji to najbliższy członek rodziny musi skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub z lekarzem z Nocną i Świąteczną Opieką Zdrowotną. Wiele osób w takiej chwili działa pod emocjami. A pierwszym odruchem jest telefon na 112. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że kartę zgonu może wystawić tylko lekarz, nie ratownik medyczny. Dlatego zakład pogrzebowy Hermes w Szczecinie współpracuje z lekarzem, który zjawi się w wyznaczonym miejscu, stwierdzi zgon i wystawi odpowiedni dokument. To duże ułatwienie, gdyż rodzina pozostaje w kontakcie wyłącznie z pracownikiem zakładu, bez konieczności dzwonienia najpierw do lekarza, później do firmy organizującej eksportacje.

Karta zgonu i akt zgonu

Karta zgonu  zezwala na eksportacje ciała do chłodni, jednak organizację pogrzebu można rozpocząć dopiero po uzyskaniu aktu zgonu. W tym celu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Niektóre zakłady pogrzebowe, w tym wcześniej pogrzebowy Hermes w Szczecinie, przejmuje na siebie ten obowiązek i w imieniu klienta załatwia w urzędzie akt zgonu. Od tego momentu można rozpocząć przygotowania do uroczystości żałobnej.

Formalności pogrzebowe w Szczecinie

Przed udaniem się do biura zakładu pogrzebowego dobrze jest skontaktować się z pracownikiem, który poinformuje o niezbędnych dokumentach, które trzeba dostarczyć do biura. Inna formalności konieczne są przy pogrzebie emeryta, a inne przy osobie czynnej zawodowo. Ponadto dobrze skompletowane dokumenty ułatwią podjęcie się przez zakład pomocy przy uzyskaniu zasiłku pogrzebowego, którego koszt wynosi 4 000 złotych.

Biuro pogrzebowe Szczecin

To najbliższa rodzina zmarłego zawsze decyduje o charakterze uroczystości pogrzebowej. Zadaniem zakładu pogrzebowego jest wsłuchać się w oczekiwania rodzin w żałobie i zorganizować pogrzeb w taki sposób, jak życzyłby sobie tego zmarły. Dlatego już na pierwszym spotkaniu ustala się takie kwestie jak:

  • Datę i godzinę pogrzebu,
  • miejsce pogrzebu (kwatera i cmentarz),
  • pogrzeb świecki lub wyznaniowy,
  • pogrzeb tradycyjny lub kremacyjny,
  • akcesoria pogrzebowe,
  • oprawę pogrzebu,
  • koszt pogrzebu.

Po ustaleniu wszystkich formalności pracownik zakładu rozpocznie przygotowania do uroczystości żałobnej. Dobrym wyborem jest zakład, który ze swoimi usługami wychodzi ponad standardowe kwestie. Coraz więcej firm decyduje się na własne kwiaciarnie, współpracę z muzykami i mistrzami ceremonii. To wszystko pozwala załatwić wszelkie formalności pogrzebowe w jednym miejscu i odciążyć rodzinę z konieczności szukania dodatkowych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *