W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o odpowiednim, zdrowym odżywianiu się, dbaniu o siebie, czy też o chorobach różnego rodzaju oraz nadwadze, która spotyka coraz większą część osób. Na stronie internetowej bmi wiek, możemy znaleźć wiele informacji na temat wskaźnika BMI, czyli inaczej (Body Mass Index), który jest nazywany wskaźnikiem otyłości. Bazuje on na wadze oraz wzroście dorosłego człowieka. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik BMI, nie jest idealnym wskaźnikiem do oceny otyłości danej osoby. Nie jest on w stanie w 100% dowieść, że konkretna osoba może posiadać nadwagę, czy też posiada niedowagę, warto zwrócić uwagę, że na otyłość mają wpływ również inne czynniki, niż tylko parametry wagi oraz wzrostu. Nadwaga ma również swoje odniesienie w tkance tłuszczowej, mięśniowej oraz kostnej człowieka.
Czy wskaźnik BMI jest w 100% trafną podstawą do stwierdzenia nadwagi, czy też niedowagi u danej osoby?
Warto pamiętać, że nie zawsze można opierać się tylko i wyłącznie na wyniku wskaźnika BMI, jeśli chodzi o niedowagę, czy też nadwagę. Może zdarzyć się, że silnie umięśnieni ludzie, są wykazywane jako osoby ze skrajną otyłością, czy też gdy w przypadku osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, BMI może z kolei wykazać niedowagę, pomimo tego, że są oni w 100% zdrowi i posiadają dobrze zbudowaną sylwetkę, która nie wskazuje w żaden sposób niedowagi.
W jaki sposób prezentuje się wskaźnik BMI u dzieci i młodzieży?
Wskaźnik BMI, może zostać wykorzystany również u dzieci, czy też młodzieży. Jednak warto zaznaczyć, że może być on zastosowany tylko i wyłącznie przy bezpośrednim względzie otrzymanego wyniku dla dziecka. Mówiąc o młodzieży, czyli konkretniej o osobach niepełnoletnich, stosuje się odpowiednio przystosowane do wskaźnika siatki centylowe, które w jak najlepszy sposób umożliwiają porównanie otrzymanego wskaźnika z resztą populacji w tym samym wieku i tej samej płci.