Od finansów po szczegóły – jak stworzyć skuteczny biznes plan ubiegając się o fundusze?

Kiedy zakładasz własną firmę, czeka Cię maraton, a nie sprint. Osiągniesz mnóstwo celów — niektóre z nich są trudniejsze niż inne. Pisanie biznesplanu do finansowania, czy to na pożyczkę biznesową, czy dla inwestora, a już szczególnie jeśli chodzi o wzór biznes planu do PUPmoże wydawać się jednym z bardziej zniechęcających zadań dla przedsiębiorcy. Jest to szczególnie ważne, jeśli robisz to po raz pierwszy.

Ale pisanie biznesplanu celem finansowania Twojej firmy wydaje się bardziej przerażające, niż jest w rzeczywistości. W rzeczywistości typowy wniosek o finansowanie w biznesplanie jest zgodne z dość szablonowym formatem. Twoi potencjalni sponsorzy biznesu – na przykład rząd, czy Unia Europejska – chcą zobaczyć szczegółowe informacje o Twojej firmie (lub, jeśli dopiero zaczynasz, czego oczekujesz od swojej firmy).

Tak długo, jak znasz te szczegóły, znasz swoje finanse na pamięć i potrafisz przekonująco napisać, dlaczego Twój biznesplan i wymagania dotyczące dotacji, które mają sens, możesz podjąć to wyzwanie bez wysiłku.

Dlaczego potrzebujesz biznesplanu do finansowania swojej firmy?

Uzasadnienie sporządzenia biznesplanu finansowania firmy jest proste: potencjalni inwestorzy i pożyczkodawcy chcą wiedzieć, w co się pakują. Tak jak chciałbyś poznać specyfikę funduszu inwestycyjnego lub portfela akcji, zanim odłożysz pieniądze, Twoi inwestorzy i wierzyciele chcą wiedzieć, czy finansowanie Twojej firmy jest dobrym pomysłem.

Początkowym inwestorom lub pożyczkodawcom nie jest łatwo mierzyć wyników firmy. Jednak dopóki wiesz, dlaczego tworzysz biznesplan dotyczący finansowania, niezależnie od tego, czy chodzi o inwestycje, czy pożyczki, czy dotacje z Urzędu Pracy – możesz upewnić się, że potencjalni inwestorzy mają wszystkie potrzebne informacje. Oto przegląd powodów, dla których potrzebujesz biznesplanu, aby pomyślnie sfinansować swoją firmę.

Pomożesz inwestorom poznać Twoją firmę

Zanim jakikolwiek inwestor – w tym Urząd Pracy, zdecyduje się pomóc Ci w finansowaniu Twojej firmy, będzie chciał wiedzieć, czym zajmuje się Twoja firma. Brzmi dość prosto, co nie? Twój biznesplan dotyczący finansowania, czy dotacji służy jako oficjalne wprowadzenie do Twojej firmy i opiera się na wszelkich wcześniejszych rozmowach na temat tego, co robisz.

Dzielenie się celami i celami biznesowymi

Inwestorzy będą chcieli wiedzieć, jakie są Twoje cele dla Twojej firmy, a gdy dokładnie zrozumieją, co robi – będzie to dla nich łatwiejsze do zrozumienia. Zatem, jeśli w biznes planie omówiłeś już, czym jest Twoja firma — teraz musisz wyjaśnić swoją wizję.

Zatem, gdy już wyjaśnisz swoją wizję firmy, musisz zagłębić się w szczegóły finansowe dotyczące tego, jak planujesz ją zrealizować. Musisz zapewnić inwestorom pełny wgląd w swoją sytuację finansową, aby przedstawić przekonującą argumentację dla swojej firmy. By przekonać inwestorów do pomocy w finansowaniu Twojej firmy, czy urząd do tego, by przyznał Ci dotacjewiedz, że liczby zwykle mówią o możliwościach finansowania w biznesplanie, ale to nie znaczy, że nie powinieneś tworzyć przekonującego argumentu, dlaczego chcesz zainwestować w inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *