Najlepsze ośrodki w Szczecinie ze wsparciem dla osób z problemem współuzależnienia

Dużym problemem w naszym społeczeństwie są nie tylko uzależnienia, w które popada coraz więcej osób, ale również współuzależnienia, które dotyczą osób najbliższych osobie uzależnionej. Współuzależnienie również jest dysfunkcją, którą można i trzeba leczyć, gdyż w przeciwnym razie znacznie obniża jakość życia i powoduje długotrwały dyskomfort i napięcie psychiczne.

Współuzależnienie najczęściej jest związane z uzależnieniem od alkoholu. Współuzależnione mogą być dzieci alkoholików, rodzice, a także ich partnerzy życiowi. Ich całe życie toczy się wokół osoby pijącej, której chcą pomóc za wszelką cenę. Osoba współuzależniona zapomina o sobie i swoich potrzebach, skupia się na chronieniu alkoholika, niwelowaniu jego złych nastrojów, poprawianiu jego komfortu picia. Dopóki osoba współuzależniona nie zda sobie sprawy ze swojego problemu i nie zadba o siebie, jej jakość życia nieustannie będzie się obniżać.

Terapia czasem jest niezbędna

Profesjonalne leczenie współuzależnienia najczęściej odbywa się w tych samych ośrodkach, w których leczy się uzależnienia. W szczecinie są to przede wszystkim poradnie zdrowia psychicznego oraz poradnie leczenia uzależnień, w których można znaleźć terapię indywidualną lub grupową. Leczenie współuzależnienia jest potrzebne nie tylko w przypadku, gdy osoba pijąca w rodzinie decyduje się na leczenie i na zmianę całego swojego życia. Terapię współuzależnienia bez problemu może zacząć osoba, u której w domu alkoholik wcale nie zamierza pić. Dzięki terapii można bowiem nauczyć się zupełnie nowych zachowań i wykryć w sobie te mechanizmy, które powstały w wyniku wieloletniego życia pod jednym dachem z alkoholikiem. Już po kilku tygodniach leczenia i terapii osoby współuzależnione lepiej radzą sobie w życiu, są w stanie podejmować własne, samodzielne decyzje. Bardzo często dopiero terapia współuzależnienia otwiera oczy i daje siłę, aby odejść od alkoholika, który destrukcyjnie wpływa na całą rodzinę.

Warto korzystać z usług doświadczonych ośrodków

W Szczecinie warto również skorzystać z prywatnych klinik, ośrodków i gabinetów psychoterapeutycznych, w których jest oferta terapii współuzależnienia. Ciekawą i sprawdzoną ofertę ma Centrum Psychologiczno-terapeutyczne Carpe Diem w Szczecinie, które oferuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Warto również zobaczyć, co oferuje Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii, który ma duże doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz współuzależnionymi. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę i ośrodek, warto poczytać o nim opinie, sprawdzić, jacy specjaliści w nim pracują i w czym konkretnie dana klinika się specjalizuje. W ofercie Alma Libre można znaleźć szeroki wybór wsparcia dla osób z różnymi problemami życiowymi, nie tylko związanymi ze współuzależnieniem. Najważniejsze, aby w obliczu jakichkolwiek problemów psychologicznych, jak najszybciej rozpocząć terapię, która poprawi jakość życia. Wsparcie psychologiczne ze strony doświadczonych specjalistów w wielu przypadkach jest niezbędne, aby zdiagnozować nie tylko problem, ale również jego przyczyny i skutki. Leczyć bowiem należy nie tylko same objawy, ale również przyczyny, aby pozbyć się mechanizmów, które przejęły kontrolę nad naszym życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *