Najlepsze ośrodki w Szczecinie ze wsparciem dla osób z problemem współuzależnienia

Dużym problemem w naszym społeczeństwie są nie tylko uzależnienia, w które popada coraz więcej osób, ale również współuzależnienia, które dotyczą osób najbliższych osobie uzależnionej. Współuzależnienie również jest dysfunkcją, którą można i trzeba leczyć, gdyż w przeciwnym razie znacznie obniża jakość życia i powoduje długotrwały dyskomfort i napięcie psychiczne.

Współuzależnienie najczęściej jest związane z uzależnieniem od alkoholu. Współuzależnione mogą być dzieci alkoholików, rodzice, a także ich partnerzy życiowi. Ich całe życie toczy się wokół osoby pijącej, której chcą pomóc za wszelką cenę. Osoba współuzależniona zapomina o sobie i swoich potrzebach, skupia się na chronieniu alkoholika, niwelowaniu jego złych nastrojów, poprawianiu jego komfortu picia. Dopóki osoba współuzależniona nie zda sobie sprawy ze swojego problemu i nie zadba o siebie, jej jakość życia nieustannie będzie się obniżać.

Terapia czasem jest niezbędna

Profesjonalne leczenie współuzależnienia najczęściej odbywa się w tych samych ośrodkach, w których leczy się uzależnienia. W szczecinie są to przede wszystkim poradnie zdrowia psychicznego oraz poradnie leczenia uzależnień, w których można znaleźć terapię indywidualną lub grupową. Leczenie współuzależnienia jest potrzebne nie tylko w przypadku, gdy osoba pijąca w rodzinie decyduje się na leczenie i na zmianę całego swojego życia. Terapię współuzależnienia bez problemu może zacząć osoba, u której w domu alkoholik wcale nie zamierza pić. Dzięki terapii można bowiem nauczyć się zupełnie nowych zachowań i wykryć w sobie te mechanizmy, które powstały w wyniku wieloletniego życia pod jednym dachem z alkoholikiem. Już po kilku tygodniach leczenia i terapii osoby współuzależnione lepiej radzą sobie w życiu, są w stanie podejmować własne, samodzielne decyzje. Bardzo często dopiero terapia współuzależnienia otwiera oczy i daje siłę, aby odejść od alkoholika, który destrukcyjnie wpływa na całą rodzinę.

Warto korzystać z usług doświadczonych ośrodków

W Szczecinie warto również skorzystać z prywatnych klinik, ośrodków i gabinetów psychoterapeutycznych, w których jest oferta terapii współuzależnienia. Ciekawą i sprawdzoną ofertę ma Centrum Psychologiczno-terapeutyczne Carpe Diem w Szczecinie, które oferuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Warto również zobaczyć, co oferuje Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii, który ma duże doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz współuzależnionymi. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę i ośrodek, warto poczytać o nim opinie, sprawdzić, jacy specjaliści w nim pracują i w czym konkretnie dana klinika się specjalizuje. W ofercie Alma Libre można znaleźć szeroki wybór wsparcia dla osób z różnymi problemami życiowymi, nie tylko związanymi ze współuzależnieniem. Najważniejsze, aby w obliczu jakichkolwiek problemów psychologicznych, jak najszybciej rozpocząć terapię, która poprawi jakość życia. Wsparcie psychologiczne ze strony doświadczonych specjalistów w wielu przypadkach jest niezbędne, aby zdiagnozować nie tylko problem, ale również jego przyczyny i skutki. Leczyć bowiem należy nie tylko same objawy, ale również przyczyny, aby pozbyć się mechanizmów, które przejęły kontrolę nad naszym życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *