Domowy elektryk-złota rączka: 4 najważniejsze zasady napraw w domu

Jeśli należysz do grona osób, które mogą pochwalić się zdolnościami manualnymi i w Twoim najbliższym otoczeniu uchodzisz za prawdziwą “złotą rączkę”, to z pewnością w przypadku każdej awarii (np. elektrycznej) zawsze jesteś gotów, by zaprezentować swoje umiejętności bez konieczności wzywania specjalisty. Jednak czy aby na pewno przestrzegasz wszystkich niezbędnych zasad?

Nie da się ukryć, że w przypadku większości nieoczekiwanie mających miejsce awarii w domu, pierwszym, niemal bezwarunkowym odruchem jest samodzielna próba przeprowadzenia skutecznej naprawy, jednakże jak podkreśla Andrzej Komorek (właściciel jednej z najbardziej znanych firm oferujących usługi elektryczne w Szczecinie i okolicach) nieprzestrzeganie kilku kluczowych kwestii jest pewną drogą do tragedii. Sprawdźmy więc o czym należy zwłaszcza pamiętać przeprowadzając naprawy na własną rękę. 

1. Bezpieczeństwo

Wbrew pozorom ta kwestia nie jest dla wszystkich tak oczywista, jak mogło by się to wydawać. Świadczy o tym chociażby stale rosnąca liczba osób, które nie wiedzieć czemu wciąż żyją w przekonaniu, że najlepszą metodą na naprawę chociażby gniazdka w ścianie jest wykorzystanie do tego gwoździa bądź miedzianego drutu… Owszem tego typu “narzędzia” świetnie się nadadzą, ale jedynie wówczas jeżeli zależy Ci na znacznym pogorszeniu sytuacji oraz zwiększeniu kosztów ewentualnej naprawy. 

Rozpoczynając jakiekolwiek naprawy elektryczne na własną rękę należy przede wszystkim pamiętać o WYŁĄCZENIU ZASILANIA – w ten sposób każdego rodzaju naprawa (niezależnie od tego czy będzie to dziecinnie prosta wymiana żarówki, czy też bardziej skomplikowana naprawa instalacji) będzie o wiele bardziej bezpieczna.

Przed rozpoczęciem prac ZAWSZE pamiętaj o wyłączeniu zasilania

Jak wyłączyć zasilanie?

kondensatory ceramiczneDobrze jest zacząć chociażby odłączenia wtyczki od gniazdka bądź też wyłączyć tzw. ESki czyli wyłączniki nadmiarowo-prądowe, które zabezpieczają obwody elektryczne oraz końcowe odbiorniki w mieszkaniu przed zwarciami i przeciążeniami. Ich znalezienie nie powinno przysporzyć problemu, ponieważ znajdują się one w rozdzielni mieszącej się w domu lub mieszkaniu – np. nad drzwiami wejściowymi wewnątrz mieszkania. 

2. Niezbędne akcesoria

Skoro wspomnieliśmy już o kwestii niezalecanych urządzeń przejdźmy do tych, bez których żadna naprawa elektryczna się nie obejdzie, a mianowicie są to:

  • probówka: profesjonalnie określana mianem “próbnika napięcia”, jak sama nazwa wskazuje służy ona do sprawdzenia, czy w danym miejscu faktycznie przepływa prąd. Jest to niezbędne akcesorium, które powinno znaleźć się w skrzynce z narzędziami każdej złotej-rączki oraz profesjonalnego elektryka. Probówka wyglądem przypomina płaski śrubokręt, jednakże odróżnia się od niego półprzezroczystą rękojeścią oraz umieszczoną w środku obudowy neonówką, która świeci się w momencie wykrycia napięcia. 
  • taśma izolacyjna: to najlepszy przyjaciel każdej mniej lub bardziej doświadczonej osoby, która przeprowadza naprawy elektryczne, w których mają one do czynienia z nieosłoniętymi końcówkami przewodów elektrycznych będących pod napięciem. Tego typu taśmy wykonane są zazwyczaj z folii PCV pokrytej od spodu klejem na bazie akrylu bądź kauczuku, tak więc w tym przypadku izolacja jest jak najbardziej na najwyższym poziomie. 
  • listwa zaciskowa: zamiennie zwana “kostkami” służy do wykonywania rozmaitych połączeń elektrycznych bądź mechanicznych, co sprawia że jest ona najbardziej popularnym (a także niezbędnym) elementem osprzętu elektroinstalacyjnego. Przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na świadczący o maksymalnej średnicy możliwych do podłączenia przewodów przekrój oraz na wytrzymałość prądową. 

Dzięki tak skompletowanemu zestawowi niezbędnych akcesoriów każda naprawa już na starcie będzie o wiele bardziej bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i osób znajdujących się w Twoim otoczeniu. 

Próbnik napięcia to niezastąpione akcesorium w skrzynce każdego profesjonalisty. 

3. Odpowiednie umieszczenie przewodów

Jeżeli dotąd wydawało Ci się, że podłączenie gniazdka nie wymaga większej filozofii, to zadaj sobie pytanie “Z której strony powinna znajdować się faza?”. Pozwól, że od razu udzielmy Ci fachowej rady i tym samym odpowiedzi na to pytanie – faza powinna zawsze być po lewej stronie.

Dlaczego? Chociażby z uwagi na bezpieczeństwo małych odkrywców, którzy bardzo chcieliby włożyć rączkę do kontaktu. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość ludzi jest praworęczna i to właśnie z tej przyczyny dobrze widzianą praktyką wśród elektryków jest umieszczanie przewodu o wyższym potencjale po lewej stronie. Znacznie mniejszą szkodę przyniesie dotknięcie przewodu neutralnego niżeli tego o napięciu sięgającym 230 V. 

4. Znaczenie kolorów kabli elektrycznych 

O ile tak zaawansowane kwestie, jak np. montaż instalacji elektrycznej warto raczej zostawić profesjonalistom, o tyle z wymianą gniazdek czy tez oświetlenia możesz zająć się samodzielnie. Jednakże nie obejdzie się bez znajomości kolorów kabli elektrycznych, które nigdy nie są przypadkowe. 

Jeżeli chodzi o kable fazowe, zazwyczaj występują one w następujących kolorach: brązowym, czerwonym, białym bądź też szarym. Tego typu rozbieżności wynikają nie tylko z indywidualnych preferencji producenta, ale również ilości żył przewodów. Dobra wiadomość jest taka, że tego typu kabli z pewnością nie spotkasz w kolorze żółtym, zielonym bądź niebieskim, ponieważ są one zarezerwowane wyłącznie dla m.in. przewodów ochronnych (żółto-zielonych) czy też przewodów neutralnych (w kolorze niebieskim)

Fachowi elektrycy w Szczecinie i okolicach? Anluks Elektroinstalatorstwo 

Jeśli naprawy oraz wszelkie prace związane z elektroinstalatorstwem wolałbyś raczej oddać w ręce ekspertów, to koniecznie zapoznaj się z ofertą szczecińskiej firmy, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz gronem prawdziwych ekspertów – Anluks. 

Dzięki setkom zrealizowanych zleceń, stale poszerzanej wiedzy oraz licznym uprawnieniom, firma może poszczycić się najwyższą jakością usług oraz bogatą ofertą, którą nieraz docenili już Klienci indywidualni oraz biznesowi. 

W ofercie usług Anluks znajdują się m.in.:

  • przeglądy i pomiary instalacji elektrycznych oraz odgromowych;
  • wykonywanie projektów i schematów oświetlenia awaryjnego wraz z obliczeniami natężenia światła; 
  • modernizacja oraz konserwacja instalacji elektrycznych, alarmowych czy też monitoringowych; 

Zaufaj profesjonalistom i zapewnij sobie oraz swoim najbliższym bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *