Co to jest aquascaping?

Ostatnią jedną z najpopularniejszych dziedzin akwarystyki jest aquascaping. To nic innego jak zmienianie zwykłych akwariów w cudowne, podwodne krajobrazy. Polega na stworzeniu kompozycji z różnorodnych dekoracji – kamieni, oświetlenia, roślin czy innych przedmiotów wykorzystywanych w akwarystyce. Nic więc dziwnego, że to aquascapingowe ozdoby przystrajają akwaria na całym świecie – w restauracjach, hotelach, jak i w zwykłych domach.

Czy aquascaping jest przydatny w akwarystyce?

Zależy co rozumiemy, przez słowo przydatny. Czy dzięki aquascapingowi nasze morskie stworzenia będą się czuły lepiej? Prawdopodobnie tak. Czy nasze akwarium będzie wyglądać lepiej? Zdecydowanie. Ale czy nasz portfel zostanie uszczuplony? Niestety, wszystko co piękne musi trochę kosztować.

Oczywiście aquascapingu nie musimy zaczynać od ozdabiania akwarium rzadkimi roślinami i szlachetnymi kamieniami. Wystarczy kilka poradników na YouTube i trochę podstawowych dekoracji (które można kupić np. w sklepie Akwarystyczny24.pl). Jest to z pewnością upięknienie naszego małego podwodnego świata i nadanie miejscu, w którym akwarium się znajduje, prawdziwej duszy.

Od czego zacząć w aquascapingu?

Od przeczytania i obejrzenia poradników dotyczących aquascapingu. Świetnie jest również porozmawiać z kimś, kto jest ekspertem w temacie. Niewątpliwie wiele, wartościowych informacji można znaleźć na forach internetowych, sklepach akwarystycznych oraz samym YouTube. A więc na początek wystarczą tylko chęci i trochę wolnego czasu.

Wymienia się dwie, fundamentalne szkoły aquascapingu – holenderską (roślinną) oraz japońską (krajobrazową). Oba style oczywiście można naprzemiennie mieszać, względem własnego widzimisię.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie nauki aquascapingu jest poznanie dorobku największych artystów w tej dziedzinie – chociażby Takashi Amano, aquascappera znanego na całym świecie.

Warto również zgłębić wiedzę na temat roślin słodkowodnych lub słonowodnych (w zależności od tego, w jakiej wodzie będziemy je uprawiać). Jest to co prawda żmudna praca, jednak niezbędna jeśli chcemy się rozwijać w tej dziedzinie.

Ile kosztuje aquascaping?

Ciężko to określić jednoznacznie dla wszystkich chętnych poznania aquascapingu – to zależy od rozmiaru akwarium, wybranych roślin, rodzaju wody czy posiadanych ryb. Przykładowo samo akwarium to koszt od 150 zł (60 litrów) do nawet powyżej 1000 zł (210+ litrów). Potrzebne nam będą również narzędzia do aquascaping czyli różne pęsety i szczypce (wydatek od 50 do 300zł). Natomiast koszt sadzonek lub dorosłych roślin to od 5 do 50 złotych, za to przedział cenowy korzeni wynosi 15-90 zł. Próbując aquascapingu po taniości możemy się spodziewać wydatków rzędu 300-400 złotych, jednakże jeśli chcemy stworzyć naprawdę niesamowity podwodny krajobraz, to nasz nakład może już iść w tysiącach złotych. Wszystko to naprawdę zależy od naszych oczekiwań, budżetu, chęci i umiejętności.

Podsumowanie

Aquascaping to z pewnością ciekawy sposób na upiększenie swojego akwarium, a tym samym – swojego lokalu (np. restauracji) lub mieszkania. Poza pięknymi efektami sama praca może być istną zabawą, jeżeli lubimy komponować i układać podwodnego struktury. W dodatku to świetna atrakcja dla dzieci, gdyż podziwianie zwierzątek morskich w pięknym, podwodnym krajobrazie to fantastyczna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *