5 atrakcji na Śląsku, które musisz zobaczyć

 

Śląsk jest pełen popularnych atrakcji, które odwiedzają turyści z całej Polski – a nawet z całego świata. Są wśród nich zarówno najpopularniejsze zabytki, jak i miejsca dużo mniej znane, lecz wciąż niezwykle ciekawe. Wybraliśmy 5 atrakcji na Śląsku, które koniecznie musisz zobaczyć!

Lista 5 najciekawszych atrakcji turystycznych na Śląsku

Stworzenie listy najciekawszych atrakcji turystycznych na Śląsku jest trudnym zadaniem. To przecież największa kraina geograficzna w Polsce, na którą składa się przynajmniej część obszaru aż czterech województw. Co zobaczyć na Śląsku? Udało nam się wybrać 5 najważniejszych śląskich atrakcji turystycznych. Oto one!

Świątynia Wang w Karpaczu

Karkonosze kryją jedną z najciekawszych atrakcji Śląska – świątynię Wang w Karpaczu. Jest to norweski kościół, który został wzniesiony we wczesnym średniowieczu w miejscowości Varg. W XIX w. na polecenie pruskiego władcy został przeniesiony na teren Niemiec, a następnie trafił do Polski. Kościół wyróżnia się nietypowym wyglądem oraz ciekawym, wikińskim stylem architektonicznym. Zdobył popularność na całym świecie po tym, jak trafił jako lokacja do gry „Zaginięcie Ethana Cartera”. Obecnie mieści się tam parafia ewangelicka, ale kościół jest otwarty dla turystów.

Zamek Ogrodzieniec

Wśród malowniczych wzgórz Jury Krakowsko-Częstochowskiej leżą ruiny zamku Ogrodzieniec. Forteca zbudowana została jeszcze za czasów Bolesława Krzywoustego, a w XIV wieku została częścią Szlaku Orlich Gniazd. W okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów twierdza stała się siedzibą potężnego rodu Firlejów. W XVIII wieku zamek został zrujnowany – renowację przeprowadzono dopiero w 1949 roku na polecenie władz PRL-u.

W zamku Ogrodzieniec nakręcono adaptację „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy, a także sceny bitwy pod Sodden z serialu „Wiedźmin”. Miejsce słynie z pięknych widoków i licznych wydarzeń kulturalnych, w tym corocznego turnieju rycerskiego. Zwiedzanie zamku Ogrodzieniec odbywa się w ramach specjalnej trasy, w trakcie której możesz zobaczyć wszystkie najważniejsze części kompleksu, w tym skarbiec, prochownię oraz bibliotekę.

Pałac w Mosznej

Jednym z najbardziej znanych zabytków województwa opolskiego jest pałac w Mosznej, nazywany czasem polską siedzibą Disney’a. To oczywiście nawiązanie do wyglądu zamku, który znajduje się w logo amerykańskiej firmy. Trzeba przyznać, że pałac w Mosznej faktycznie prezentuje się niesamowicie – składa się z kilku dużych części i bywa też nazywany młodszym bratem niemieckiego Neuschwanstein.

Co ciekawe, pałac przeszedł przez krętą historię regionu niemal bez żadnych szkód. Został jedynie częściowo rozszabrowany przez Armię Czerwoną w 1945 r., ale do dzisiaj zachowała się większość oryginalnych wnętrz i wyposażenia. Na terenie pałacu w Mosznej nagrano adaptację „Przygód pilota Prixa” w reżyserii Marka Piestraka.

Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie powstał na miejscu XII-wiecznego grodu obronnego jako siedziba książąt pszczyńskich. Na przestrzeni kolejnych wieków wielokrotnie zmieniał właścicieli – wykupowały go kolejne bogate rody z niemieckiej arystokracji. Pszczyński zamek był wielokrotnie przebudowywany, ale na szczęście nie odniósł żadnych poważnych zniszczeń w trakcie wojen. Obecnie mieści się w nim okazałe muzeum – w trakcie jego zwiedzania możesz na własne oczy zobaczyć świetnie zachowane wnętrza, a także okazałą zbrojownię oraz stajnie, które były niegdyś domem dla kilkuset koni.

Muzeum Browaru Żywiec

Na sam koniec zestawienia zostawiliśmy Muzeum Browaru Żywiec. Choć nie może się ono pochwalić aż tak długim stażem jak pozostałe zabytki z listy, to wciąż jest to ciekawa atrakcja turystyczna o ogromnym znaczeniu dla historii regionu.

Odwiedzając muzeum poznasz historię żywieckiego browaru, założonego w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Dowiesz się też więcej na temat produkcji piwa, zarówno przy pomocy metod przemysłowych, jak i rzemieślniczych. Żywiec to największy browar w Polsce, a wizyta w muzeum daje szansę posmakowania długiej historii żywieckiego browarnictwa – i to dosłownie, bo na miejscu możesz spróbować świeżego piwa. To zdecydowanie jedna z najciekawszych i najbardziej nietypowych atrakcji turystycznych na Śląsku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *