Osoby, które decydują się na prowadzenie własnego biznesu, najczęściej są pewne swojego pomysłu i planują działać długofalowo. Jednak życie często weryfikuje te plany i okazuje się, że firma nie radzi sobie tak dobrze, jak początkowo zakładał jej założyciel. Bywa i tak, że konieczne jest ogłoszenie upadłości firmy.
Prowadzenie firmy wymaga dobrej znajomości zarządzania, gospodarki, finansów, ekonomii oraz wielu zagadnień biznesowych. Właściciel firmy na co dzień musi działać wielotorowo, myśleć perspektywicznie, podejmować trudne decyzje, także te finansowe. W przypadku niewielkich firm niewiele trzeba, aby popadły w duże problemy finansowe. Wystarczy kilku niepłacących klientów czy kontrahentów, a cała misterna konstrukcja finansowa zacznie się sypać. Gdy klient nie zapłaci firmie, firma nie zapłaci swoim dostawców, pojawią się długi, przeterminowane zobowiązania i wiele innych problemów. Nie zawsze możliwe jest wyprowadzenie firmy z dużych długów i zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości i zaczynanie wszystkiego od nowa, ale już w zupełnie innym biznesie.
Dobrze przemyślana decyzja
Decyzja o upadłości przedsiębiorstwa zwykle jest bardzo trudna i poprzedzona wieloma działaniami, które mają na celu wyciągnięcie firmy z długów i przywrócenie jej dawnej świetności. Niektóre firmy sięgają po dodatkowe kredyty czy pożyczki, inne starają się poszerzyć rynek zbytu czy ofertę, jaką mają dla klientów. Jeszcze inni przedsiębiorcy zaczynają poszukiwać wspólników i inwestorów, którzy dysponują odpowiednią ilością gotówki. Jeśli jednak takie działania nie przynoszą rezultatów, ogłoszenie upadłości jest tylko kwestią czasu. Decyzję należy podjąć w miarę szybko, zanim długi się powiększą i będą jeszcze trudniejsze do spłacenia. Decyzja o zamknięciu wymarzonej firmy często jest bardzo trudna, dla przedsiębiorcy jest to jednak informacja, że nie prowadził biznesu właściwie i że do przyszłych działań biznesowych powinien podchodzić bardziej odpowiedzialnie i rozważnie.
Skorzystaj z pomocy prawnika
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na ogłoszenie upadłości firmy, mają do wykonania wiele działań i zrealizowania wiele kwestii związanych z przepisami prawa. W sytuacji ogłaszania upadłości zwykle właściciele są pierwszy raz w życiu, dlatego też nie zawsze wiedzą, jak przeprowadzić firmę przez ten trudny okres. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia prawnika lub doradcy biznesowego, który pomoże we wszystkich działaniach i formalnościach. Obecnie na rynku usług prawniczych można znaleźć sporo kancelarii i biur, które są wyspecjalizowane w obsłudze klientów firmowych, można więc bez problemu znaleźć doświadczonego prawnika, znającego się na prawie gospodarczym, który poradzi sobie nawet z najtrudniejszym prawniczym wyzwaniem. Choć wynajęcie prawnika to oczywiście dodatkowe koszty dla upadającej firmy, jednak warto skorzystać z takiego wsparcia. Dzięki temu właściciel firmy będzie miał zdecydowanie mniej na głowie i nie będzie musiał zamartwiać się formalnościami, przez które nie jest w stanie przejść samodzielnie.
Artykuł opracowany we współpracy z Kancelarią Prawną Butny https://kancelariabutny.pl/
Szykuje mi się fajny wyjazd na wakacje, ale nie mam za bardzo wolnej gotówki. Nie chcę, żeby mi okazja przepadła, szukam więc jakichś szybkich pożyczek w 15 minut. Potrzebuję kasy dosłownie na już , aby opłacić rezerwację. Znacie jakieś dobre, sprawdzone i uczciwe firmy pożyczkowe, które nie narzucają oprocentowania z kosmosu? Na https://www.get-money.pl/aktualności/banki/chwilówka-szybka-pożyczka-szybka-wypłata-w-15-minut znalazłem trochę ofert, ale nie wiem, która obecnie będzie najlepsza. Ktoś coś doradzi?