Stopa bezrobocia w Szczecinie w roku 2023 jest wyjątkowo niska, wynosząc zaledwie 3,3%. Jest to zdecydowanie bardzo dobra sytuacja dla wszystkich, którzy właśnie w tym mieście chcieliby rozwijać swoją zawodową karierę. Podkreślić również trzeba, że stałej poprawie ulegają warunki zatrudnienia oferowane przez przedsiębiorców, a także średnie zarobki w Szczecinie.
Jakie warunki zatrudnienia zaproponują pracownikom szczecińscy przedsiębiorcy? Na co powinni przygotować się kandydaci w Szczecinie przygotowujący się do rozmowy kwalifikacyjnej? Ile wynosi średnie wynagrodzenie za pracę w Szczecinie i jak prezentuje się ono na tle innych, dużych miast? Gdzie najlepiej szukać pracy w Szczecinie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Praca w Szczecinie – warunki zatrudnienia
Jak już mieliśmy okazję wspomnieć na wstępie tego artykułu, praca w Szczecinie jest wyjątkowo łatwo dostępna dla wszystkich, którzy jej poszukują – bez względu na rodzaj profesji czy sektor. Wpływ na to ma przede wszystkim dość niska stopa bezrobocia, wynosząca zaledwie 3,3%. Podkreślić jednak w tej kwestii należy również stosunkowo dużą ilość zawodów deficytowych, w których można bez problemu się realizować.
Atrakcyjne wynagrodzenie wsparte przez rozmaite systemy premiowe, przejrzysta ścieżka kariery i realna możliwość awansu w strukturze firmy to niemalże standard w większości szczecińskich przedsiębiorstw. Podobnym standardem jest umowa o pracę proponowana kandydatom – umowy cywilnoprawne, takie, jak umowa zlecenie, zasadniczo nie są spotykane.
Warto w tym kontekście podkreślić również fakt, że szczecińscy przedsiębiorcy wprowadzają na lokalny rynek pracy rozwiązania znane z najlepszych praktyk employer brandingu, oferując osobom przez siebie zatrudnianym szereg rozmaitych benefitów pozapłacowych. Do najpopularniejszych w tym zakresie narzędzi należą: prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia, dodatkowe dni wolne od pracy czy paczki świąteczne.
Osoby starające się o pracę w Szczecinie powinny mieć na względzie, że ich doświadczenie, umiejętności praktyczne, wykształcenie czy uprawnienia, oczywiście będą najważniejszym czynnikiem w procesie rekrutacji, jednak jest jeszcze coś, na co powinni oni zwracać uwagę. Chodzi tu o kompetencje miękkie pracowników, które są istotne nie tylko na rynku pracy w Szczecinie, ale także w innych częściach kraju. Do najważniejszych należą: komunikatywność, odporność na stres, zdolność do logicznego myślenia, umiejętność pracy w grupie i pod presja czasu, czy po prostu zaangażowanie w powierzone obowiązki.
Średnie wynagrodzenie a praca w Szczecinie
Zarobki w Szczecinie należą do stosunkowo wysokich, szczególnie na tle innych, polskich miast. Oczywiście, wysokość wynagrodzenia będzie się różnić w zależności od wykonywanego zawodu, jednak dane statystyczne które możemy w tym kontekście analizować świadczą o tym, że lokalna gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji.
Średnie zarobki w Polsce w 2023 roku równały się 7 005 złotych brutto miesięcznie. W Szczecinie z kolei, średnie wynagrodzenie wyniosło aż 7 327 złotych brutto w skali miesiąca, co jest zatem bardzo dobrym wynikiem. Niestety, daleki on jest od takich miast, jak na przykład Warszawa, gdzie średnie zarobki wyniosły 8 717 złotych brutto miesięcznie. Dużo lepiej na tym tle wypada także Kraków (10 051 złotych brutto), Poznań (9 160 złotych brutto) czy Gdańsk (9 003 złote brutto).
Gdzie najlepiej szukać pracy w Szczecinie?
Poszukując zatrudnienia w Szczecinie, będziesz do swojej dyspozycji miał kilka opcji, dzięki którym zdobycie stabilnej posady będzie niezwykle proste. Możesz przejrzeć rozmaite oferty pracy ze Szczecina w powiatowym urzędzie pracy czy w agencji zatrudnienia tymczasowego, a nawet osobiście wybrać się do docelowego zakładu pracy i tam złożyć swoje CV na biurku przedsiębiorcy.
Nie ulega jednak żadnej wątpliwości kwestia, że zdecydowanie najbardziej efektywną z metod będzie szukanie pracy na jednym z portali ogłoszeniowych, na przykład w serwisie GoWork.pl. To właśnie tam najnowsze i najlepsze oferty zatrudnienia pojawiają się najprędzej, dając obu stronom możliwość sprawnego przebrnięcia przez cały proces rekrutacji.