Opinia o pracowniku

 

W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że pracownicy oszukują swoich pracodawców nie udostępniając wszystkich danych o sobie bądź przekłamując w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Pracodawcy coraz częściej więc proszę pracownika o dostarczenie im jego referencji z poprzedniej pracy lub prac.

Referencje to bardzo ważna rzecz na rynku pracy. Mogą bowiem pomóc nam znaleźć o wiele lepszą pracę i z miejsca wzbudzić zainteresowanie nowego szefa. Ogólnie istnieje kilka terminów na dokument, na którym wyrażona jest opinia szefa o swoim pracowniku. Może to być list referencyjny, list rekomendacyjny, list polecający bądź po prostu referencje i rekomendacje. Wszystkie te dokumenty tak naprawdę oznaczają jedno i to samo i wyrażają po prostu opinię pracodawcy o pracowniku. Opinia o pracowniku wzór pdf można znaleźć w sieci internetowej.

Jeżeli chodzi o samą opinię o pracowniku, ta może być rzecz jasna bardzo różna. Pracodawca ma prawo wyrazić o swoim byłym pracowniku opinię zarówno pozytywną i wypowiadać się o nim w samych superlatywach, jak i negatywną bądź neutralną. Przyjęło się jednak, że jeżeli były pracodawca nie może powiedzieć o swoim pracowniku niczego dobrego bądź był z niego niezadowolony, po prostu nie wystawia referencji. W tym aspekcie ważne jest jednak pokojowe rozstanie z byłym pracodawcą. Zdarzają się bowiem przypadki, że pracodawca specjalnie chce popsuć opinię swoich były pracowników, bowiem Ci zaszli mi za skórę. Referencje mogą być również wystawione w sposób poufny, to znaczy były pracownik nie ma dostępu do treści referencji dostarczonych przez jego poprzedniego szefa nowemu pracodawcy. Nie ma również żadnego wpływu na treść tego dokumentu.

 

Opinia o pracowniku nie jest rzeczą przymusową, to znaczy kodeks pracy nie mówi nic o konieczności jej dostarczenia. Jeżeli jednak wystawiamy już opinię o pracowniku należy zrobić to w sposób poprawny. Opinia o pracowniku powinna zawierać przede wszystkim takie dane jak imię, nazwisko pracownika, nazwę firmy w której pracował, jak również nazwę stanowiska jakie posiadał. Następnie należy w takiej referencji zawrzeć również zadania, które pracownik miał wykonywać, jak również przebieg jego osiągnięć i sukcesów (jeżeli takowe się pojawiły). Warto również wspomnieć o wszelkich nowych umiejętnościach, których pracownik nauczył się w trakcie trwania współpracy. Opisać należy również samą współpracę, to znaczy jak się z pracownikiem współpracowało, jaki był jego zakres obowiązków, czy był rzetelnym i sumiennym współpracownikiem. W tym miejscu warto również wspomnieć o predyspozycjach pracownika i zawrzeć zachętę do tego, by pracownika zatrudnić. Można również wspomnieć o przyczynie, dlaczego pracownik odszedł z firmy. Najczęściej wpisuje się tutaj pozytywne rzeczy, które przedstawiają pracownika w dobrym świetle, jak na przykład odejście spowodowane chęcią o rozwoju.

Opinia o pracowniku nie jest rzeczą wymaganą, jednak może znacznie ułatwić znalezienie nowej, lepszej pracy pracownikowi. Warto więc pozostawać z pracodawcą w dobrych stosunkach, aby ten takowe opinie chętnie wystawiał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *