Rynek pracy ciągle się zmienia. Jeszcze do niedawna wystarczyło posiadać wyższe wykształcenie, aby móc znaleźć dobrą posadę. Obecnie to nie wystarczy. Wszak nie liczą się tylko kwalifikacje w postaci ukończonej szkoły, ale również realne umiejętności i doświadczenie. Ale jak je zdobyć będąc absolwentem?
Jak poszerzyć swoje kompetencję?
Nie od dziś wiadomo, że znalezienie dobrej oferty pracy nie jest łatwe. O ile propozycji jest sporo, tak większym problemem jest zwrócenie na siebie uwagi potencjalnego pracodawcy. Tym bardziej, że jak pokazują badania około 50% Polaków rozpoczyna studia. Obecnie samo ich ukończenie nie jest gwarantem znalezienie jakiejkolwiek posady, tym bardziej, że konkurencja na rynku pracy jest duża. Owszem ofert jest sporo, ale chcąc pracować w swoim zawodzie niezbędne jest ciągłe poszerzanie swoich kompetencji. Warto tutaj zauważyć, że pracodawcom zależy na tym, aby pracownicy posiadali realne umiejętności i doświadczenie. Dlatego po ukończeniu szkoły warto dodatkowo korzystać z bogatych ofert kursów, tym bardziej, że wiele z nich jest bezpłatnych. Sama wiedza, choć jest bardzo ważna, nie zastąpi doświadczenia. Obecnie niemal na każdym stanowisku biurowym poza kwalifikacjami wymagane są realne umiejętności, choćby w postaci znajomości języka obcego minimum w stopniu komunikatywnym, ale i dobrej obsługi programów komputerowych oraz sprzętów. Starając się o zatrudnienie trzeba mieć już konkretne umiejętności, a sam dyplom ukończenia szkoły choć jest niezbędny, nie gwarantuje, że praca “będzie czekała”.
Jak zdobyć doświadczenie?
Bądźmy szczerzy, pracodawcy wymagają również doświadczenia, zatem potencjalnie absolwenci mają naprawdę małe szanse na znalezienie pracy. Zatem jak zdobyć doświadczenie? Otóż jeżeli nie umiecie znaleźć zatrudnienia, być może warto spróbować dostać się na staże. Wiele firm je organizuje, jednocześnie dla najlepszych i wyróżniających się pracowników oferowane jest stałe zatrudnienie. Należy zdawać sobie sprawę, że wiele takich staży jest bezpłatnych, jednak dzięki temu można zdobyć realne doświadczenie, które będzie niezbędne, aby móc zostać zatrudnionym. Warto także już podczas studiów starać się znaleźć pracę choćby na miesiące wakacyjne. Nie musi to być pełen zakres godzin. Jednak dla potencjalnego pracodawcy jest to znak, że umie się zarządzać czasem, a przy tym posiada się wiedzę i umiejętności. Warto do swojego CV wpisywać każdy ukończony staż, ale i praktyki, choćby studenckie, które także stanowią realne doświadczenie.