pokrycia dachowe Szczecin

Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego w Twojej gminie – jak nie stracić na wartości działki?

Właściciele nieruchomości położonych w bardzo trakcyjnej lokalizacji mogą cieszyć się ciszą, spokojem, otoczeniem zieleni, a także dobrą infrastrukturą. Niestety, w momencie gdy zostajemy właścicielami nieruchomości, nie zwracamy uwagi na to, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego. A nawet, jeśli zwracamy, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może się on w przyszłości mocno zmienić. A wtedy może się okazać, że nasza działka straci na wartości, a mieszkanie w danej okolicy przestanie być atrakcyjne.

Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który można znaleźć w każdej gminie. Warto się z nim zapoznać, jeśli planujemy zakup działki pod wybudowanie domu. Wiele osób nie dba o takie szczegóły, a po latach mogą pluć sobie w brodę. Okazuje się bowiem, że obok atrakcyjnej działki niemal z dnia na dzień pojawia się ruchliwa droga szybkiego ruchu, farma wiatrowa, zabudowania dużych zakładów przemysłowych czy wysokie kominy. Zdarza się również, że plan, który pierwotnie wyglądał atrakcyjnie, z biegiem czasu się zmienia. Wtedy wartość działki może znacznie się obniżyć.

Kiedy sprzedać działkę?

Jeśli posiadamy grunty na sprzedaż, dobrze jest je zbywać wtedy, gdy ich ceny są dosyć wysokie. W tej kwestii również przyda się zapoznanie z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli za kilka lat planowane są jakieś większe inwestycje w naszej okolicy, jest niemal pewne, że wartość nieruchomości mocno się obniży. Dobrze jest więc sprzedać ją od razu. Niektórzy właściciele działek nie zwracają jednak uwagi na plany zagospodarowania przestrzennego. Bardzo często są zdziwieni i mocno zdenerwowani, że w ich okolicy nagle wyrastają różnego rodzaju inwestycje, które zaburzają spokój mieszkańców lub są pod wieloma względami uciążliwe. Wraz z tymi inwestycjami automatycznie spada wartość ich domów i działek. Jest to spadek na stałe – raczej nie ma szansy, by w obliczu zmian w infrastrukturze, wartość działek w późniejszym czasie urosła. Wtedy warto zapoznać się z tematyką odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości.

Odszkodowanie to dobra rekompensata

Odszkodowania za spadek wartości nieruchomości są sprawami, które coraz częściej pojawiają się w polskich sądach i z którymi coraz częściej mają do czynienia kancelarie prawne. Właściciele gruntów czy nieruchomości, które straciły na wartości, mają bowiem świadomość, że mogą domagać się rekompensaty od gminy lub od inwestorów, których działalność obniża im jakość życia. Aby jednak uzyskać odszkodowanie lub jakiekolwiek inne rekompensaty, trzeba liczyć się z tym, że konieczna będzie sprawa sądowa, która może ciągnąć się dosyć długo. W tej kwestii warto zadbać o znalezienie dobrej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w nieruchomościach i tematyce odszkodowań. Im większą wiedzę i doświadczenie ma wybrany przez nas prawnik, tym większa jest szansa na to, że uda mu się wywalczyć przed sądem odszkodowanie w określonej wysokości. Powierzenie sprawy o odszkodowanie specjaliście pozwala właścicielom nieruchomości spać spokojnie. Nie muszą martwić się żadnymi formalnościami, pismami procesowymi czy przygotowaniami do postępowania w sądzie. Kancelaria prawna kompleksowo zajmie się za nich wszystkimi kwestiami związanymi z uzyskaniem odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *