Złomowanie auta – co warto wiedzieć?

Według Instytutu Samar średni wiek pojazdu w Polsce to 15,3 roku. Nie ma co się oszukiwać – nie da się w nieskończoność dokonywać niezbędnych napraw i prędzej czy później (poza samochodami kolekcjonerskimi) dojdzie do chwili, gdy trzeba będzie auta się pozbyć. W przypadku wielu z nich niemożliwe jest też znalezienie nowego nabywcy, a trzymanie wraku w garażu czy na podjeździe miesiącami lub nawet latami może być bardzo niepraktyczne i uciążliwe. Wtedy jedyny sposób na to, by sprzedać auto legalnie, to skierowanie swoich kroków na złomowisko. Jak wygląda cała procedura, co można na tym zyskać i jakie dokumenty są do tego potrzebne?

Złomowanie auta – co to jest?

Złomowanie można przeprowadzić w stacji demontażu pojazdów. Prawo ściśle reguluje ich działalność i nadaje im konkretne uprawnienia. Legalnie działające firmy posiadają zezwolenie od Marszałka Województwa. Pierwszym krokiem do sprzedaży auta na złom jest skontaktowanie się z wybraną stacją lub skupem, który z taką współpracuje – najczęściej robi się to przez formularz kontaktowy na stronie internetowej, w której podaje się swoje dane kontaktowe (na przykład numer telefonu, pod który stacja będzie mogła zadzwonić) i ogólne informacje na temat pojazdu. Następnie wraz z pracownikami firmy ustala się dogodny termin oględzin. Przykładowo, legalnie działający skup aut w Szczecinie AUTOFORUM, oferuje dojazd do właściciela z lawetą całkowicie bezpłatnie, dzięki czemu nie musisz martwić się tym, jak przetransportować niesprawny samochód do stacji!

Na spotkanie z pracownikami wybranej firmy czeka się od paru godzin do kilku dni. W ustalonym terminie dokonuje się oględzin pojazdu, by wypracować jego stawkę. Pod uwagę bierze się różne czynniki – stan nadwozia, podwozia, wyposażenie dodatkowe, wagę, rocznik, model… i mnóstwo innych, które ustala sama stacja. Co istotne, firma ma prawo do pobrania kary za każdy brakujący kilogram – nie może ona jednak przekroczyć 10 złotych. Czynności związane z wyceną pojazdu zajmują do godziny. Po wynegocjowaniu stawki pracownik skupu Ci zapłaci w formie gotówki od ręki lub przelewem na konto, w zależności od tego, co bardziej Ci odpowiada. Następnie dokonuje unieważnienia tablic rejestracyjnych i karty pojazdu, unieważnia także dowód rejestracyjny.

Każda ze stacji demontażu ma prawo do tego, by wystawić zaświadczenie o złomowaniu, które następnie należy zanieść do wydziału komunikacji właściwego dla gminy. Wówczas musisz złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, jednak warto pamiętać, że konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 10 złotych. Masz na to 30 dni. Ważne jest też, że dzięki zaświadczeniu o złomowaniu możesz ubiegać się o to, by ubezpieczyciel zwrócił Ci składki z niewykorzystanego ubezpieczenia.

Wymagane dokumenty

Po pierwsze, musisz mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (na przykład dowód osobisty). Jest on niezbędny do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży. Ponadto musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana) i, jeśli samochód ma współwłaściciela, jego pisemne oświadczenie, iż zezwala na złomowanie. Jeśli takiego oświadczenia nie sporządzi, będzie musiał stawić się osobiście. Jeśli współwłaścicielem był bank, konieczne będzie zaświadczenie potwierdzające, że samochód został w pełni spłacony. Jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję, odpowiednie zaświadczenie również będzie niezbędne. Z kolei jeśli w dowodzie pojazd ma jeszcze poprzedniego właściciela, musisz mieć przy sobie umowę potwierdzającą tamtą transakcję.

Jakie auta można zezłomować?

Zezłomować można każdy samochód. Dotyczy to także pojazdów powypadkowych, wraków po spaleniach i zalaniach, samochodów bez ważnego ubezpieczenia, z zajęciami komorniczymi, starych, rozbitych, ale także sprawnych; zarówno dostawczych i ciężarowych, jak i osobowych.

Od czego zależy wycena?

Samochody przeznaczone do kasacji wbrew pozorom znajdują dalsze wykorzystanie: jako części do sprawnych pojazdów. Dlatego na cenę wpływa przede wszystkim masa pojazdu, ale także to, jakie części można z niego wydobyć, zanim przeniesie się go na złom. Na plus będą na przykład alufelgi czy sprawny silnik lub skrzynia biegów. Warto mieć na uwadze, że rocznik pojazdu nie pozostaje bez znaczenia – stacja szybciej znajdzie nabywcę na części do nowego pojazdu niż do starego samochodu, którym porusza się coraz mniej osób.

Jak widać, złomowanie pojazdów może przynieść korzyści. Często dalsza eksploatacja samochodu jest po prostu niebezpieczna, a nieustanne naprawy – bezcelowe. Sprzedaż na złom pozwoli Ci zwolnić miejsce w garażu czy na parkingu, a przy tym zarobić dzięki tym elementom Twojego pojazdu, które wkrótce przydadzą się innym kierowcom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *