Jak zawiesić zasłony i firanki? Porady od profesjonalistów.

Ładny zestaw zasłon może w mgnieniu oka zmienić pokój z nudnego w piękny. Niektórzy mogą twierdzić, że żaden pokój nie jest kompletny bez dekoracji okiennych. Ale nawet najpiękniejszy zestaw zasłon nie przyniesie pożytku w pomieszczeniu, jeśli nie zostanie odpowiednio zawieszony. Przed zainstalowaniem zasłon i firan na oknie upewnij się, że wiesz, jak je zawiesić we właściwy sposób.

Instalowanie karniszy

Najtrudniejszą częścią wiszących zasłon jest wiedza, gdzie umieścić karnisz i jak dobrać do niego żabki metalowe do karniszy. Różni się w zależności od kilku czynników, w tym stylu okna, rodzaju pokrycia okna i wysokości sufitu.

Jak wysokość wpływa na umieszczenie karnisza?

Skorzystaj z tych wskazówek, aby upewnić się, że umieściłeś swoje karnisze na odpowiedniej wysokości:

  • W przypadku standardowych zasłon, które zwisają po obu stronach okna, typowa wysokość znajduje się w połowie odległości między górną częścią obudowy okna a sufitem. Dotyczy to sytuacji, gdy między wykończeniem okna a sufitem znajduje się więcej niż 12 cm.
  • W przypadku sufitów katedralnych pozostaw około czterech do sześciu cm powyżej listwy okiennej jako wskazówki.
  • Bez względu na wysokość sufitu minimalna odległość od górnej części obudowy okna do karnisza wynosi dwa cm.
  • Aby stworzyć iluzję wysokości, zamontuj draperie blisko sufitu. Jest to szczególnie ważne, jeśli pomieszczenie ma niskie sufity.
  • Użyj tych samych reguł, gdy okna są wysklepione.

Uwagi dotyczące szerokości

Użyj tych sztuczek, aby zasłony miały standardową szerokość i stworzyć iluzję szerszych okien:

  • Standardowa odległość od obudowy okna do końca karnisza (z wyłączeniem zwieńczeń) po każdej stronie okna powinna wynosić od 4 do 10 cm.
  • Zasadniczo zasłony będą otwarte w ciągu dnia, więc upewnij się, że karnisz rozciąga się co najmniej cztery cm po każdej stronie wewnętrznej ramy okna.
  • Aby stworzyć iluzję szerszego okna, wysuń pręt do 10 cm poza ramę okna.

Rozmiary draperii

Rozważ odpowiedni rozmiar, długość i szerokość zasłon dla swojej przestrzeni. Istnieje wiele opcji zakupionych w sklepie lub twój pokój może wymagać niestandardowych zasłon, aby spełnić określone wysokości, specyfikację pokoju lub okna.

W większości przypadków idealna długość zasłon jest wystarczająco długa, aby po prostu dotknąć podłogę. Oczywiście, gdzie zawiesisz karnisz, będzie to miało wpływ na resztę. Jeśli kupujesz gotowe zasłony, będzie to trochę równoważyć, łatwiej będzie określić, jaką długość uzyskać i gdzie zawiesić karnisz.

Aby uzyskać tradycyjny, formalny wygląd, rozważ zasłony, które rozkładają się kilka cm na podłodze. Ten wygląd nie jest tak popularny, jak kiedyś, ale z natury jest luksusowy i może nadal sprawdzać się w przestrzeniach formalnych. Ale uwaga: nie pozwól, aby zasłony wisiały nad podłogą. Kiedy zatrzymają się kilka cm nad podłogą, sufity mogą wyglądać na niższe.

Aby zasłony wyglądały na pełne, panele powinny mieć łączną szerokość równą co najmniej podwójnej szerokości okna. Jeśli masz dwa panele, każdy powinien być równy szerokości okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *