Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie już od kilku lat publikuje ogłoszenia o pracę w języku ukraińskim. To ze względu na to, że województwo zachodnio-pomorskie wciąż boryka się z brakami pracowniczymi. WorkBalance, agencja zatrudnienia wschodnich pracowników tymczasowych, wśród najpopularniejszych branży posiłkujących się pracownikami ukraińskimi wymienia produkcję, usługi oraz logistykę. – Polskich pracowników ubywa z różnych powodów, głównie demograficznych i emigracyjnych. Co ciekawe, taka tendencja dotyka większość krajów rozwiniętych, nie tylko Polskę. Dodatkowo w naszym kraju jest zbyt mało cudzoziemców z innych krajów, by zrezygnować z tak atrakcyjnej i prężnie rozwijającej się siły roboczej, jaką stanowią Ukraińcy – wyjaśnia ekspert firmy WorkBalance.
Struktura zatrudnienia Ukraińców w Szczecinie
Ze względu na umiejscowienie geograficzne miasta, zatrudnienie dla Ukraińców w Szczecinie znajduje się przede wszystkim w przemyśle związanym z gospodarką morską. Choć przemysł stoczniowy nie przynosi już takich zysków, to coraz lepsze wyniki odnotowują zakłady specjalizujące się w produkcji poszczególnych części: elementów nośnych, czy sprzętu elektrycznego. Dużą popularnością wśród Ukraińców cieszą się także zakłady chemiczne produkujące nawozy mineralne dla rolnictwa. To także monterzy, operatorzy maszyn i urządzeń.
Przedstawione sektory preferują zatrudnienie ukraińskich mężczyzn. Struktura płci obywateli Ukrainy w Szczecinie rozkłada się jednak po równo. Kobiety częściej zatrudniane są przy zakładach produkujących żywność, w branży gastronomicznej oraz w usługach. W tej ostatniej kategorii królują przede wszystkim sklepy wielkopowierzchniowe i obsługujące je magazyny.
Jak szukać ukraińskich pracowników?
Niedobór pracowników w równym stopniu dotyka zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa. Te zatrudniające tylko kilkunastu lub kilkudziesięciu pracowników częściej będą uciekać się do tradycyjnych sposobów, praktykowanych już od kilku lat. Będzie to przede wszystkim zgłoszenie się do lokalnego Urzędu Pracy, skorzystanie z popularnych portali ogłoszeniowych lub for internetowych skupiających imigrantów z Ukrainy. Część właścicieli pomniejszych firm ucieka się nawet do indywidualnych ogłoszeń wywieszanych w miejscach publicznych – w sklepach, na przystankach.
Rozwiązaniem dla dużych zakładów pracy, skupiających ponad 90% ludności ukraińskiej, od jakiegoś czasu stały się agencje specjalizujące się tylko w dostarczaniu kadry pracowniczej ze wschodu. Zapotrzebowania na tak dużą liczbę pracowników mogłaby nie pokryć lokalna społeczność cudzoziemska. Szczecin nie jest bowiem pierwszym miastem, do którego kierują się Ukraińcy tuż po przyjeździe do Polski. – Duże i średnie przedsiębiorstwa są głównymi odbiorcami naszych usług. Cechują się nie tylko dużym zapotrzebowaniem liczebnym, ale także jego zróżnicowaniem. Do niedawna największy popyt dotyczył pracowników fizycznych. Dziś ten trend się zmienia i coraz bardziej poszukiwani są ukraińscy fachowcy. Duża część z pracowników dostarczanych przez nas do pracy tymczasowej z czasem decyduje się na zatrudnienie na stałe – mówi pracownik WorkBalance, Artur Zięba.
Nie ma problemu z integracją w Szczecinie
Podobnie jak w pozostałych miastach Polski, Ukraińcy szybko adaptują się do zastanych warunków, głównie ze względu na fakt, że w ich przypadku bariera językowa ma bardzo małe znaczenie. Dla pracodawcy nie stanowi to przeszkody, zwłaszcza jeśli mają do wyboru zatrudnienie nieco odmiennych Ukraińców, czy zmniejszenie produkcji. – Pracownicy ukraińscy w Szczecinie są szczególnie szanowani ze względu na bliskość Niemiec i wysokie prawdopodobieństwo przeniesienia się siły roboczej właśnie tam. Zatrzyma ich wtedy większy komfort pracy i życia w Polsce – mówi Zięba.