Zarządzanie odpadami w firmie – kilka porad

Działalność firmy produkcyjnej wiąże się nie tylko z wytwarzaniem nowych towarów, ale również z powstawaniem szeregu odpadów, które bywają problemowe szczególnie wtedy, gdy nie ma miejsca do ich przechowywania. Gospodarowanie odpadami wymaga znajomości aktualnych przepisów i dostosowania się do wszystkich ich zaleceń. Niewłaściwe przechowywanie czy wywożenie odpadów wiąże się bowiem z sankcjami prawnymi.

Odpady w firmie muszą być segregowane zgodnie z zaleceniami, jakie dotyczą także gospodarstw domowych. Segregacja obowiązuje w przypadku odpadów plastikowych, makulatury, szkła czy aluminium. Warto w tej kwestii mieć świadomość, że wywóz odpadów posegregowanych jest po prostu tańszy. Im więcej śmieci generuje firma, tym bardziej opłacalne będzie dla jej pracowników segregowanie wszystkich odpadów.

Niektóre odpady można sprzedać

To, co dla jednych jest odpadem, dla innych wcale nim być nie musi. Dotyczy to w szczególności tych materiałów, które są poddawane późniejszemu recyklingowi i można na powrót wykorzystywać je w różnych działach produkcji. Jednym z najpopularniejszych surowców wtórnych jest plastik, któremu można dać nowe życie, a co za tym idzie – nieco ograniczyć zaśmiecanie środowiska wokół nas. Wystarczy znaleźć dobry skup plastiku, aby zamiast płacić za wywóz śmieci, móc na nich zyskać. Odpady plastikowe skupowane są w różnych wersjach – nie tylko popularne butelki czy zakrętki, ale również plastikowe palety, kosze, baniaczki i inne pojemniki. W firmach, w których na co dzień wykorzystuje się takich elementów sporo, można równie sporo zyskać na segregowaniu odpadów i korzystaniu z wywożenia do punktu skupu. Na https://skupplastiku.pl/ można znaleźć dobre usługi skupu plastiku, dzięki czemu odpady w firmie nie będą problemem, a jednocześnie będzie można na nich nieco zarobić.

Odpady szczególnego przeznaczenia

Planując gospodarkę odpadami w firmie, trzeba również pamiętać o odpadach niebezpiecznych, toksycznych, których wywóz wiąże się z dbałością o bezpieczeństwo i zgodność ze wszystkimi przepisami. Takie odpady powinny być wywożone przez specjalistyczne firmy, które mają wszelkie pozwolenia, a także doświadczonych pracowników. Dosyć podobnie jest w przypadku odpadów po remontach, pracach wykończeniowych czy budowach. Takich śmieci również nie można wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci. Konieczne jest zamówienie worka na gruz czy kontenera na odpady, które po napełnieniu będą odbierane przez wyspecjalizowaną firmę. Jeśli w najbliższym czasie przedsiębiorstwo planuje jakieś prace budowlane czy remontowe, warto już zawczasu rozejrzeć się w ofercie firm zajmujących się wywozem gruzu. Dzięki temu będzie można ustalić dokładny harmonogram i zadbać o to, by nie było żadnych przestojów w czasie prac. Wywóz odpadów zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami, warto jednak wliczyć je w koszty prowadzenia działalności. Jeśli firma nie będzie właściwie gospodarowała odpadami, może mieć poważne problemy w razie jakichkolwiek kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *