Zanim zaczniesz prowadzić księgowość z Gdańska – dowiedz się, o co w tym chodzi!

Księgowość to proces codziennego rejestrowania transakcji finansowych Twojej firmy na zorganizowanych kontach. Może również odnosić się do różnych technik finansowania, z których mogą korzystać firmy. Prowadzenie księgowości jest istotną częścią Twojego procesu księgowego z kilku powodów. Aktualizując rekordy transakcji, możesz generować dokładne raporty finansowe, które pomagają mierzyć wyniki biznesowe. Szczegółowa ewidencja przyda się również w przypadku kontroli podatkowej.

Metody prowadzenia ksiąg rachunkowych

Zanim zaczniesz prowadzić księgowość z Gdańska, Twoja firma musi zdecydować, jaką metodę zamierzasz zastosować. Wybierając, weź pod uwagę liczbę codziennych transakcji, które Twoja firma ma i wysokość przychodów, które zarabiasz. Jeśli prowadzisz małą firmę, złożona metoda prowadzenia księgowości przeznaczona dla przedsiębiorstw może spowodować niepotrzebne komplikacje. Z drugiej strony, mniej solidne metody prowadzenia ksiąg rachunkowych nie wystarczą dużym korporacjom.

Mając to na uwadze, podzielmy te metody, abyś mógł znaleźć odpowiednią dla swojej firmy.

Księgowość jednorazowa

Księgowanie jednokrotne to prosta metoda, w której dla każdej transakcji w księgach dokonywany jest jeden wpis. Transakcje te są zwykle utrzymywane w księdze kasowej w celu śledzenia przychodów przychodzących i wydatków wychodzących. Nie potrzebujesz formalnego szkolenia księgowego dla systemu jednostanowiskowego. Metoda jednokrotnego wejścia będzie odpowiednia dla małych prywatnych firm i jednoosobowych firm, które nie kupują ani nie sprzedają na kredyt, posiadają niewielkie lub żadne aktywa fizyczne i posiadają niewielkie ilości zapasów.

Księgowość z podwójnym wpisem

Księgowość z podwójnym zapisem jest bardziej solidna. Kieruje się zasadą, że każda transakcja dotyczy co najmniej dwóch rachunków i są one rejestrowane jako obciążenia i kredyty. Na przykład, jeśli dokonasz sprzedaży za 10 zł, Twoje konto gotówkowe zostanie obciążone kwotą 10 zł, a Twoje konto sprzedaży zostanie zasilone tą samą kwotą. W systemie podwójnego wpisu suma uznań musi zawsze równać się sumom debetów. Kiedy tak się dzieje, twoje książki są „zrównoważone”.

Korzystanie z metody podwójnego wpisu do księgowości ma więcej sensu, jeśli Twoja firma jest duża, publiczna lub kupuje i sprzedaje na kredyt. Przedsiębiorstwa często wybierają system podwójnego wejścia, ponieważ pozostawia mniej miejsca na błędy. W pewnym sensie „podwójnie sprawdza” Twoje księgi, ponieważ każda transakcja jest rejestrowana jako dwa pasujące, ale przeciwstawne konta.

Kasowe lub memoriałowe

Następnym krokiem jest wybór pomiędzy podstawą księgowości a podstawą memoriału. Ta decyzja będzie zależeć od tego, kiedy Twoja firma rozpozna swoje przychody i wydatki.

W systemie gotówkowym rozpoznajesz przychód, gdy otrzymujesz gotówkę do swojej firmy. Wydatki są ujmowane w momencie ich zapłaty. Innymi słowy, za każdym razem, gdy gotówka wchodzi lub wychodzi z twoich kont, są one ujmowane w księgach. Oznacza to, że zakupy lub sprzedaż na kredyt nie trafią do Twoich ksiąg aż do wymiany gotówki.

 
 
 
 
Artykuł przygotowany z firmą “Doradca finansowy Szczecin
 

Eksperci Finansowi Szczecin ul. Kaszubska 19 Szczecin 70-402 woj. zachodniopomorskie tel: +48 531 930 716

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *