Z drugiej strony pieczątki: czyli jak powstaje tusz?

Wytwarzanie atramentu to skomplikowany proces chemiczny, który jest precyzyjnie dostosowywany w celu uzyskania określonych właściwości każdego produktu atramentowego. Chemik, który wytwarza tusz, musi wiedzieć, do czego służy tusz, jak długi powinien być jego okres przydatności do spożycia, jakiego koloru chcesz go używać i tak dalej.

W sklepach specjalizujących się w pieczątkach można dostać wiele różnych rodzajów atramentu, od szybkoschnącego tuszu do pieczęci, przez niewidoczny tusz do pieczęci, po tusz do tkanin. Dowiedz się więcej zaglądając tutaj:https://www.maxonline.pl/stemple-do-nadruku-na-torbach-kartonach.

Tusz zawiera dwa główne składniki:

  • barwnik
  • nośnik (spoiwo).

Nośnik często zawiera modyfikatory pH, środki utrzymujące wilgoć zapobiegające przedwczesnemu starzeniu, żywice polimerowe do spajania wszystkich części razem, biocydy, które hamują wzrost grzybów / bakterii i zagęszczacze. Razem tworzą to, czego używamy do wykonywania odcisków stempli na wszystkim, od papieru, przez tkaniny, po dłonie.

Atrament ma dwa różne typy barwników: barwnik i pigment. Barwniki są wspaniale kolorowe i tańsze, ale mają tendencję do szybszej degradacji. Pigmenty zapewniają lepsze wiązanie, ale mają jaśniejszy kolor niż barwniki i są droższe. Wypełniacze, takie jak glinka, obniżają cenę pigmentów i poprawiają właściwości tuszu.

Jak powstaje tusz szybkoschnący?

Szybkoschnący tusz do stempli jest wierny swojej nazwie, schnący w dowolnym miejscu od 20 sekund do 2 minut po aplikacji. Świetnie nadaje się do tłoczenia na nieporowatych powierzchniach. Szybkoschnący atrament składa się z barwnika, który jest silniejszy niż atrament pigmentowy. Barwnik rozpuszcza się w cieczy, wodzie lub oleju, w celu utworzenia atramentu. Następnie producenci dodają rozpuszczalniki, które szybko wysychają atrament. To najlepsze z obu światów o głębokich, bogatych kolorach i szybko schnącym charakterze.

Jak powstaje niewidzialny atrament?

Niewidzialny atrament przybiera wiele różnych form. Wielu z was prawdopodobnie próbowało sztuczki z sokiem cytrynowym, kiedy byliście młodsi. Jest to uproszczona wersja tego, z czego obecnie korzysta wiele dużych parków rozrywki i firm, aby śledzić, kto już zapłacił za wejście. Niewidzialny atrament może zostać ujawniony przez ciepło, chemikalia lub światło (UV lub światło czarne). Niewidzialny atrament, który jest wrażliwy na ciepło, jest organiczny i utlenia się pod wpływem ciepła, odsłaniając pieczęć lub wiadomość.

Kiedy staje się widoczny w wyniku reakcji chemicznej, oddziaływanie kwasu i zasady ujawnia atrament. Niewidzialny atrament aktywowany światłem jest często używany w parkach rozrywki do identyfikacji, kto już był w parku. Te atramenty pojawiają się tylko w określonych typach światła ze względu na długość fali światła.

Jak powstaje atrament do tkanin?

Tusz do tkanin jest na bazie pigmentu. Powstaje poprzez zmieszanie suchego, sproszkowanego związku składającego się z cząstek węgla z cieczą, wodą lub olejem. Pigment pozostaje zawieszony w tuszu w postaci stałych, nieprzezroczystych cząstek do momentu aplikacji. Po nałożeniu na tkaninę pigment pozostaje związany z powierzchnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *