Wyprawka dla papugi? Tych 5 rzeczy nie może zabraknąć

Papugi to wyjątkowe ptaki – piękne, interesujące i niezwykle towarzyskie. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na to, aby właśnie takiego skrzydlatego pupila mieć w swoim domu lub mieszkaniu. Zanim jednak wybrana papuga z nami zamieszka, musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, dzięki którym hodowanie ptaka będzie nie tylko możliwe, ale i wygodne dla nas, a dla papugi – bezpieczne i komfortowe. Jeśli kompletujesz właśnie wyprawkę dla swojego nowego skrzydlatego przyjaciela, podpowiadamy, w co warto się zaopatrzyć.

Po pierwsze, klatka dla papugi

Wybierając klatkę dla papugi należy kierować się przede wszystkim wielkością naszego skrzydlatego pupila. Specjalistyczne sklepy z wyposażeniem i akcesoriami dla papug, jak np. na parrotplanet.pl, oferują w tym zakresie dedykowane klatki odpowiednie dla małych, średnich i dużych ptaków. W takich klatkach papugi czują się w pełni swobodnie i komfortowo.

Nie mniej ważnym kryterium wyboru klatki będzie jej kształt i materiał, z jakiego została wykonana. W pierwszym przypadku konstrukcję wyposażenia możemy dobrać do indywidualnych preferencji, czy aranżacji wnętrza, w którym stanie klatka z naszym pupilem. W drugim – pamiętajmy, że odpowiednimi materiałami na klatki dla ptaków są stal nierdzewna oraz mosiądz.

Wyposażenie klatki? To oczywiście drewniane i bawełniane żerdzie oraz stalowe miseczki na wodę oraz karmę. 

Po drugie, pokarm

W kwestii wyboru pokarmu dla papug powinniśmy kierować się wielkością naszego pupila (inne karmy dedykowane są małym gatunkom, a inne większym). Rozwiązaniem są tutaj również mieszanki ziaren, czy też granulaty przeznaczone dla konkretnych gatunków. Nie zapominajmy o smakołykach. Wolno suszone owoce, specjalne galaretki, czy kiełki nie tylko urozmaicą dietę papugi, ale i dostarczą jej wielu wartościowych składników odżywczych.

Po trzecie, źródło wapnia

Tutaj najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest sepia, czyli kość mątwy żyjącej na dnie ciepłych mórz. Poza wapniem sepia dostarczy papudze także innych cennych pierwiastków, a przy tym pozwoli pupilowi zadbać o czystość dzioba i regularne jego ścieranie.

Po czwarte, zabawki

W tym przypadku możliwości wyposażenia klatki mamy naprawdę sporo. Huśtawki, drabinki, liny i spirale, a także lusterka, baseniki, czy też jaskinie lub namioty – wszystko to sprawi, że naszej papudze nie będzie się nudzić. Zdecydowanie warto postawić na więcej niż jedno rozwiązanie i wykorzystywać zabawki naprzemiennie, aby ptak nie stracił zainteresowania daną rozrywką.

Ciekawa propozycją dla posiadaczy papug są urządzenia wspierające naukę mowy. Trening z tego typu akcesoriami jest zdecydowanie efektywniejszy.

Po piąte, akcesoria do czyszczenia i dezynfekcji

W tej kategorii znajdują się zarówno preparaty dla hodowców, np. środki do dezynfekcji rąk, jak i rozwiązania dla papug. W tym drugim przypadku przyda się m.in. naturalny preparat myjący i kondycjonujący pióra. Warto z pewnością rozejrzeć się również za preparatem natychmiast usuwającym odchody, czy też bezpiecznym środkiem do odświeżania powietrza w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *